Unakıtan ikna edilirse muhtara iki kat maaş

Hükümet, muhtarların ücretlerini iki katına çıkarmaya hazırlanıyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın olur vermesi halinde muhtar ücretleri 120 YTL'den 240 YTL'ye yükselecek.

ANKARA - Hükümet, muhtarların ücretlerini iki katına çıkarmaya hazırlanıyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın olur vermesi halinde muhtar ücretleri 120 YTL'den 240 YTL'ye yükselecek. Vakıflar Yasası'nı imzaya açan Hükümet, AB'nin de eleştirilerine neden olan cemaat vakıflarının üçüncü şahıslara geçen mallarının iadesi konusunda yasal bir düzenleme yapmadı.
Bakanlar Kurulu'ndan sonra açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, muhtarların ödeneklerine ilişkin yasada değişiklik öngören tasarıyı değerlendirdiklerini belirterek, düşük maaşları artırmak için, 3 bin gösterge üzerinden maaş alan muhtarların göstergesini 6 bine çıkaracaklarını kaydetti. Buna göre halen 120 YTL civarında olan maaşlar 240 YTL'ye yükselecek. Ancak muhtarların bu maaşı almaları için Unakıtan engelini aşmaları gerekiyor. Şahin, Unakıtan'ın getireceği mali yük açısından değişiklik tasarısın inceleyeceğini ve bir sonraki toplantıda konunun değerlendirilerek son kararın verileceğini kaydetti.
MASAK Yasası imzada
Şahin, kurulda Vakıflar Yasası ile Mali Suçları Araştırma Kurumu'nun (MASAK) Teşkilat ve Görevleri ile Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Yolsuzluğun Önlenmesi Hakkında Yasa tasarılarının da imzaya açıldığını, en kısa sürede TBMM'ye sunulacağını belirtti. MASAK'ı yeniden yapılandırarak güçlendiren tasarıya göre, suç gelirlerinin müsaderesinin önü açılıyor. Tasarıya göre, teröre maddi destek ve kaynak sağlanması da suç olarak tanımlandı.
Şahin, TBMM'de bulunan Mahalli İdare Birlikleri Yasa tasarısının bir an önce yasalaştırılmasını kararlaştırdıklarını söyledi. Tasarıda köye hizmet götürme ile ilgili düzenleme bulunduğuna dikkat çeken Şahin, yasanın uygulanmasıyla yol ve suyu bulunmayan köy kalmayacağını vurguladı.