Unakıtan: IMF bedava denetçi

"Sıcak paraya vergi yok" diyen Maliye Bakanı Unakıtan, IMF için şu tanımı yaptı: "Her raporu bir propaganda. IMF, bedava odit (denetim) gibi bir şey."

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, sıcak paraya vergi konulması için gelen talepler konusunda, "Ne dalgalı kurdan vazgeçeceğiz. Ne gelen paraya vergi koyacağız, yok öyle bir şey" dedi.
Ocak-mayıs dönemi bütçe sonuçlarını açıklayan ve ekonomiyle ilgili genel bir değerlendirme yapan Kemal Unakıtan, büyüme için "Rayına oturdu" ifadesini kullandı. Borçlanmada vadenin uzadığını, faizlerin yüzde 17'ye gerilediğini vurgulayan Unakıtan, dövizle borçlanma oranının yüzde 50'den yüzde 37.8'e gerilediğini belirtirken, "Kendi paranızla borçlanırsanız dış şokların ekonomiye tesiri fazla olmaz" dedi. Bakan Kemal Unakıtan, dövize karşı TL kampanyaları başlatıldığını, ama yine de herkesin cebinde dolar, mark taşımaya devam ettiğine de işaret ederken, "TL tercihi politikalarla olur, lafla olmaz. Ekonominin kaidelerine göre hareket ettiğimizde siz değil, dışarıdakiler bile TL'yi tercih eder hale gelir" diye konuştu.
Bütçe fazla verdi
Kemal Unakıtan'ın verdiği bilgilere göre bütçe mayıs ayında 1 milyar 681 milyon YTL fazla verdi. Mayısta faiz dışı fazla da 56 milyar 907 milyon lira oldu.
Ocak-mayıs dönemini kapsayan beş aylık dönemde ise bütçe giderleri 54 milyar 855 mlilyon YTL, gelirler ise 51 milyar 64 milyon YTL olurken, açık geçen yıla göre yüzde 66.8 azalarak 11.4 milyar YTL'den 3 milyar 791 milyon YTL'ye kadar düştü. Beş aylık faiz dışı fazla 16 milyar 615 milyon YTL düzeyine çıkarken, yıl hedefinin yüzde 61'i sağlandı.
Giderlerin yüzde 1.6, gelirlerin ise yüzde 20 arttığına dikkati çeken Unakıtan, bunun harcamalarda fevkalade disiplinli hareket edildiğinin göstergesi olduğunu, çıkarılan Bütçe Mali Kontrol yasası'nın bunda büyük rolü olduğunu söyledi. Unakıtan, yatırımlarla ilgili kalemlerde bir kısıtlama yapmadıklarının da altını çizerken, faizlerde çok büyük tasarruf sağlandığını, 56 milyar YTL'lik faiz harcamasının altında bir gerçekleşme beklediklerini ifade etti. Mayıstan sonra önümüzdeki aylarda da bütçenin fazla vermesinin planlandığını belirten Maliye Bakanı Unakıtan, elde edilen başarılardan rehavete kapılmayacaklarını, yıl sonu hedeflere kilitlendiklerini kaydetti.
Daha fazla bağımsızlık, dışarıda güçlü olmak, güven ve istikrarın ekonominin düzelmesinden geçtiğini vurgulayan Unakıtan, "Ekonomi düzelirse bırakın Dışişleri Bakanı'nı vatandaşın yürüyüşü de değişir" dedi. 'Ekonomi iyi olsaydı, Başbakan ABD Başkanı Bush'un Büyük Ortadoğu projesine evet dermiydi' sorusuna ise Unakıtan, "Başbakan ne der ben bilemem" yanıtını verdi.
'Pencerenizi genişletin'
Yıllardır yabancı sermaye gelmiyor diye yakınanların şimdi rahatsız olmalarına anlam veremediğini belirten Kemal Unakıtan, "Pencerenizi ufkunuzu genişletin. Türkiye'yi büyütmek istiyorsak, dar elbise biçmekten vazgeçin" uyarısında bulundu.
Sıcak paraya vergi getirilmesi taleplerine de değinen Unakıtan, ülke riski nedeniyle hâlâ yüksek olan faizlerin mali disiplin ve yapısal reformlar devam ettikçe düşeceğine işaret etti. Unakıtan, "Ne mali disiplinden taviz vereceğiz, ne de yapısal reformlardan vazgeçeceğiz" dedi. Bu yıl üç yıllık bütçe hazırlanacağını ve ekonomik istikrarın daha da pekişeceğini belirterek şunları söyledi:
"İstikrar olursa ne sıcak paradan ne soğuk paradan korkarsın. Sıcak paraya vergi diyorlar. Yok öyle bir şey, bunu herkes bilsin. Ne dalgalı kurdan vazgeçeceğiz, ne gelen paraya vergi koyacağız. Faizler yüksek, herkese mama dağıtıyorsan birileri gelip gagalayacak. Bunun ilacı istikrar. Faizleri yüzde 6'lara indirmemiz lazım."
'IMF bedava oditçi'
Türkiye'de uygulanan ekonomi politikalarının dışında 'başka yol olmadığını' belirten Kemal Unakıtan, IMF olsa da olmasa da bunların yapılacağını söyledi.
Unakıtan, IMF'nin olumlu gidişe ilişkin raporlarının bir tür propaganda olduğunu belirtti ve "IMF bedava odit gibi bir şey" dedi.
Sigarada vergi çalışmalarının sürdüğünü ve getirilecek yaklaşımın yakında açıklanacağını ifade eden Unakıtan, "Vergi hedefim var ben bunu alırım" dedi. Unakıtan, firmaların buna karşı olmadığını, daha kalıcı istikrarlı bir vergi sistemi istediklerine işaret etti.
Unakıtan, geçmişte sigara vergilerinde çok sık değişiklik yapıldığını kabul ederken, "Ben 70 milyonu düşünmek zorundayım" sözleriyle kendini savundu. Unakıtan, kaçak sigara ve içkilerde free shop'ların da rolü olduğu sorusu üzerine, 'şaibeli her şeyin üzerine gittiklerini' söyledi.
'Prim oranları da çok yüksek'
Unakıtan, istihdam üzerindeki vergi yüklerini incelemeye aldıklarını ve önümüzdeki dönemde bu konuda düzenleme yapmayı hedeflediklerini söylerken, "Yalnız vergi değil primler de yüksek. Bu problemi çözmemiz lazım" dedi.
Vergide otomasyona geçtikçe boşa çıkan personelin kayıt dışı başta olmak üzere strajtejik alanlara kaydırıldığını söyleyen Unakıtan, mükelleflerin mal ve para hareketlerinin takip edilebilir hale geldiğini, şirketlerin başkaları üzerine açtıkları hesapların önlenmesi için de mevzuatta değişiklik yapacaklarını söyledi. Vergi denetimlerinin rahatsızlık yarattığına da işaret eden Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, şöyle konuştu:
"Bana geliyorlar 'Çek şu hesap uzmanlarını bizim vilayetten. Bizi duman ediyorlar' diyorlar. 'Böyle yaparlarsa herkes kapanır' diyorlar. Kapanırsa kapansın. Enflasyon muhasebesini getirdik, istikrar var. Ne kaldı. Herkes üzerine düşen vergiyi ödeyecek."
Unakıtan, yatırımların teşviki ile ilgili bir soruya, "Katiyen sektör bazında bir istisna tanımayacağız" diyen Unakıtan, gelir ve kurumlar vergisi kanunlarının yenileneceğini, istisna ve muafiyetlerin daraltılacağını belirtirken, "Vergi indirimlerine devam edeceğiz, ama herkese" dedi.
Prim affı IMF'ye uymadı
SSK ve Bağ-Kurk prim affına IMF'nin yaklaşımının sorulması üzerine Unakıtan, "SSK ve Bağ-Kur'un birikmiş borçlarını halletmemiz lazım. Bir-iki maddeyle bu işi çözmek çok zor" diyerek, tasarının değişeceğini vurguladı. Unakıtan, Bağ-Kur'da 'dünyasını değiştiren'lerin bile borçlu olarak göründüğünü, ödeme kabiliyeti sıfır olan kesimlerin yanı sıra, hinliğinden ödemeyenlerin de bulunduğunu, bunları saptamadan getirilecek çözümün palyatif olacağını vurguladı. Soruna köklü çözüm getirmek için çalışma yaptıklarını ve bu çalışmanın uzadığını belirten Unakıtan, köklü çözüm için zamana ihtiyaç olabileceğini söyledi.
'Ödeyen üzülmemeli'
Unakıtan, primlerini düzenli ödeyenleri üzmek istemediklerini, getirilenin de bir af ve yeniden yapılandırma olmadığını savunurken, bundan sonra ödemelerde aksaklığa yol açmayacak kalıcı bir çözüm getirmek istediklerini söyledi. Unakıtan, kurumların altyapısının da güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
Pompada yazarkasa sözü
Akaryakıt bayilerinin yazarkasaya geçmemek için direncine de işaret eden Unakıtan, "Bu uygulanacak. Tartışma bitti" dedi. Unakıtan, teknik eksiklerin giderileceği sözü verdi.
Maliye Bakanı Unakıtan, vergilerin sigara ve alkollü içkilerde kaçağa neden olduğu düşyüncesinde olmadığını belirtirken, Irak'ta kurulan bir fabrikadan Türkiye'ye kaçak Marlboro getirildiğini belirterek, bunun iyi komşulukla bağdaşmayacağı uyarısında bulundu.
Bankacıya tarım desteği
Kemal Unakıtan, kayıt dışılığın tarım sektöründe çok ylüksek olduğunu vurgularken, destek priminin buğday ve pamuktan sonra tüm tarım ürünlerine yaygınlaştırılarak bu sorunun çözümü yoluna gittiklerini söyledi. Kemal Unakıtan, tarımda desteğin üretime yönlendirileceğini belirtirken, bir banka genel müdürünün sahip olduğu araziler nedeniyle ekim yapmadığı halde Doğrudan Gelir Desteği aldığı örneğini verdi.