Unakıtan: İmkân olursa devamı gelir

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ellerindeki imkân ölçüsünde vergi indirimine devam edeceklerini söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ellerindeki imkân ölçüsünde vergi indirimine devam edeceklerini söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün gerçekleştirilen bütçe görüşmelerinde CHP'li üyelerle Unakıtan arasında vergi indirimi tartışması yaşandı.
CHP'li Mustafa Özyürek, kurumlar ve gelir vergisinde yapılan indirimleri desteklediklerini belirtirken, ücretliler ile kazanç üzerinden alınan gelir vergisi farkının kaldırılmasını eleştirdi. Özyürek, ücretlilerin gelir vergisi oranının yüzde 10-30 aralığına çekilmesi gerektiğini belirtti.
Özyürek'in bu iddialarına karşılık asgari ücretlilerin bile vergi indiriminden yararlandığını iddia eden Unakıtan, teşebbüslerin üzerinden vergi yükünün inmesiyle ekonominin canlanacağını, ekonominin canlanmasının da istihdamı artıracağını ifade ederek, "Bundan herkes memnun kalacaktır. Gelirleri artacağı için devlet de memnun kalacaktır" diye konuştu.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yaptıkları çalışmalarla mali disiplini korumayı ve vergi gelirlerini artırmayı amaçladıklarını belirterek, "Getirdiğimiz her bütçe daha iyi oluyor. Bütçe açıklarını yüzde 16.5'lerden yüzde 3'lere düşürdük. Mali disiplini sürdürmeseydik bunlar olur muydu?" dedi.
Vergi indiriminin gelirlere etkisi konusunda '90 kere' hesap yaptıklarını ifade ederek, "Maliye Bakanlığı yaş tahtaya basmaz" diyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Elimizdeki imkân ölçüsünde vergi indirimine devam edeceğiz. Bu, böyle biline" diye konuştu.