Unakıtan: İncelenen kimse oradan ses geliyor

Unakıtan: İncelenen kimse oradan ses geliyor
Unakıtan: İncelenen kimse oradan ses geliyor

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Finlandiya Maliye Bakanı Jykri Katainen ve beraberindeki heyetle bakanlıkta bir araya geldi. FOTOĞRAF: EVRİM AYDIN / AA

Kemal Unakıtan vergi denetimi konusunda 'Politik düşüncelerle hareket edilmez, kim inceleniyorsa oralardan sesler gelir' yorumu yaptı ve 'kod 5'i savundu

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan,  vergi denetimlerinin siyasallaştığı iddiaları için de “Maliye Bakanlığı politik düşüncelerle hareket etmez” dedi. Unakıtan, TÜSİAD’ın vergi denetimlerinin siyasallaştığı yönündeki iddialarına ilişkin bir soru üzerine bu tür suçlamaların zaman zaman yapıldığını, ancak Maliye Bakanlığı’nın politik düşüncelerle hareket etmediğini ve etmeyeceğini söyledi. Maliye Bakanlığı’nın önemli görevlerinden bir tanesinin vergi incelemesi yapmak olduğunu kaydeden Unakıtan, “Kim inceleniyorsa onlardan sesler geliyor. Bu gayet normaldir. Vergi ödeyen, ödemesi gereken herkes incelenebilir. Biz bu yersiz iddiaları kabul etmiyoruz” diye konuştu.
Unakıtan, kod 5 uygulamasıyla ilgili olarak da bunun yeni bir hadise olmadığını ve 10 yıldan yana uygulandığını anlattı. Söz konusu uygulamanın KDV ile getirildiğini ifade eden Unakıtan, şunları ifade etti: “Bu uygulama sahte belge kullanan, hileli işlemler yapanlara karşı Maliye Bakanlığı’nın aldığı bir önlemdir. Hukuki olmazsa bu kadar süre uygulanabilir mi? Yapılan işlemler gayet hukukidir. Kanunlara uygundur. Kanunlar çerçevesinde hareket edilmektedir.”
Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı, TÜSİAD’ın ‘vergi denetimlerinin siyasasallaştığı’ yönündeki değerlendirmelerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, Gelir İdaresi’nin veri ambarı ve elektronik altyapısını önemli ölçüde geliştirdiği ve kurulan Risk Analizi Merkezi ile riskli alanların ve mükelleflerin tespitinde etkinliğin önemli ölçüde artırıldığını kaydetti.

‘14.8 milyar TL’lik beyan’

Öte yandan Kemal Unakıtan, varlık barışı uygulamasında 14.8 milyar liralık beyanda bulunulduğunu bildirdi. Maliye Bakanı, Ali Türkan adlı bir kişinin 5.2 milyarı yurda getireceğini beyan etmesiyle ilgili tekrar gündeme gelen varlık barışı uygulamasıyla ilgili soruları da yanıtladı.
Uygulama kapsamında 14.8 milyar liralık beyan olduğunu belirten Unakıtan, bunların ne kadarının ödenip, ne kadar ödenmediği konusunu da kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.
Unakıtan, bu tür konularda sahtecilik yapanlar, ya da o düşüncede olanlarla güvenlik güçleri ve yargının uğraşacağını vurgulayarak, “Bu tür sahtecilik her zaman yapılır. Bunların üzerine gidilecek” dedi. (Radikal)

CHP, ‘kod 5’i sordu
CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, ‘Kod: 5’ listesi hazırlanırken hangi kriterlerin dikkate alındığını öğrenmek istedi. CHP’li Özyürek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, hakkında vergi incelemesi ve KDV iade raporu düzenlenmeden bazı mükelleflerin ’sakıncalı’ durumuna düşürüldüğünü belirterek, bunun ticari ve ekonomik hayatı olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini sordu. Vergi mahkemeleri ve Danıştay tarafından “Kod: 5” listesine alınan mükelleflerin lehine karar verilmesine rağmen mükelleflerin mağdur edilmeye devam edilmesinin hukuka aykırı olduğunu ifade eden Özyürek, “Dürüst mükelleflerin cezalandırılması vergi iadesine ve vergi düzenine duyulması gereken güveni zedelemez mi?” dedi.