Unakıtan: Lalapaşa'yı Edirneliler alsın istiyorum

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'de çimento sanayisinin en kârlı sektörlerden biri haline geldiğini belirterek, "Edirneliler'in bir kuruluşu satın almak için bir araya gelmesi olumlu bir girişimdir.

EDİRNE - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'de çimento sanayisinin en kârlı sektörlerden biri haline geldiğini belirterek, "Edirneliler'in bir kuruluşu satın almak için bir araya gelmesi olumlu bir girişimdir. Lalapaşa Çimento Fabrikası'nı Edirnelilerin almasını arzu ediyorum" dedi. Lalapaşa ilçesinde faaliyet gösteren Lalapaşa Çimento Fabrikası'nı satın almak için oluşturulan Edirne Ortak Girişim Grubu (OGG), İstanbul DSİ 14. Bölge Müdürlüğü Tesisleri'nde, Maliye Bakanı Unakıtan'ı ziyaret etti. Edirne OGG içinde yer alan AK Parti Edirne Milletvekili Ali Ayağ, ziyarette, Lalapaşa Çimento Fabrikası'nı almak için oluşturulan hareketin, güzel bir girişimin olduğunu ifade ederek, fabrikanın alınması için Rumeli Yönetici ve İşadamları Derneği ile Trakya'daki işadamlarının desteğini de aldıklarını belirtti.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 10 Ekim 2005'te, 61 milyon dolar muhammen bedelle ihaleye çıkarılacak olan Lalapaşa Çimento Fabrikası'nı almak için Edirnelilerin maddi imkânlarını ortaya koyduğunu belirten Ayağ, "Bu olay sokakta başladı. Bu sivil toplum kuruluşları, borsa ve oda başkanlarını cesaretlendirdi. İlk defa Edirne yürekli bir şekilde ortaya çıktı. Hemşerimiz olan siz Maliye Bakanımızdan destek almak için buraya geldik" dedi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ümit Mıhlayanlar da, fabrikanın alınması için Trakya'daki oda, borsa ve işadamlarından gerekli desteği aldıklarını ifade etti.
'En kârlı sektörlerden biri'
Türkiye'de çimento sanayisinin en kârlı sektörlerden biri haline geldiğini ifade eden Unakıtan, "Bir kuruluşu satın almak için aranızda toplanıp birlik teşekkül etmeniz güzel bir oluşum. İnşallah sonu da hayırlı biter. Heyecansız hiçbir iş olmaz. Ama işin ekonomik tarafını iyi izah etmemiz gerekiyor" dedi. Lalapaşa Çimento Fabrikası için Edirnelilerin yanında olduğunu belirten Unakıtan, şunları söyledi: "Fabrikayı Trakyalıların almasını istiyorum. Ben inanıyorum ki refah her tarafa böyle dağıtılır. Edirne'ye doğalgaz gelecek. Bu, Edirne'nin çehresini değiştirecek."