Unakıtan: Müdür susmalı

Maliye Bakanı Unakıtan: "Müdür yapıp koyuyoruz, maaşını da veriyoruz, kalkıp, ona satılmaz buna satılmaz diyor. Sana ne? Özelleştirme kaçınılmaz."

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin kalkınabilmek için yabancı sermayeye ihtiyaç duyduğunu, küçük bir ülke olarak kalmak istemiyorsa yabancı sermaye çekmesi gerektiğini belirterek, "Özelleştirme olacak" açıklamasını yaptı. Kemal Unakıtan, Maliye Bakanlığı'nda yaptığı toplantıda temmuz ayı bütçe rakamları hakkında basına bilgi verdi.
Erdemir ve İsdemir genel müdürlerinin özelleştirmeye karşı çıkarak istifa etmelerine ilişkin soruları yanıtlayan Unakıtan, "Özelleştirmeye genel müdür koltuğundakiler karışamaz. Müdür yapıp koyuyoruz, maaşını veriyoruz, sonra ona buna satılıyor diye şikâyet ediyorlar. Sana ne, kime satılırsa satılsın. Özelleştirme politikası hükümete aittir, genel müdür maaşlı bürokrattır, işletmeyi en iyi şekilde yönetmekle yükümlüdür. Genel müdür niye istifa etti diyoruz. Ederse etsin, yeri doldurulur" diye konuştu.
'Park vergisi yeni değil'
Bakan Unakıtan, Türkiye-nin sermaye birikimi az olan bir ülke olduğunu, kalkınmak istiyorsa yabancı sermayeye ihtiyacı bulunduğunu da söyledi.
Memurlara seyyanen zam yapılmasıyla ilgili olarak da Kemal Unakıtan, "Bu konu Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in sorumluluğundadır. İyileştirme çalışmaları sürüyor. Ne kadar, nasıl yapılacak, bunlar olgunlaşmadan bir şey söylemek mümkün değil" dedi.
Unakıtan, temmuz ayında faiz dışı konsolide bütçe giderlerindeki artışın, bazı ödemelerin öne çekilmesinden kaynaklandığını söyledi. Emeklilere 1.1 milyar YTL vergi iadesi ödendiğini belirten Unakıtan, Doğu illerinde yatırım yapabilme dönemi yaz dönemiyle kısıtlı olduğu için buradaki yatırım ödeneklerinin de öne çekildiğini aktardı. Bütçe hedeflerinden sapma olmadığını da hatırlatan Unakıtan, Belediye Gelirleri Yasa Tasarısı Taslağı'ndaki, park vergisi alınmasına ilişkin düzenlemeyle ilgili olarak da "Bu halihazırda olan bir uygulama. Yeni vergi getirilmesi söz konusu değil" ifadesini kullandı.
Maliye Bakanı Unakıtan, temmuzda konsolide bütçe gelirlerinin 10.4 milyar YTL'de kalırken, giderlerin 13.5 milyar YTL olduğunu da açıkladı. Ocak-temmuz'daki bütçe açığı ise 7 milyar YTL oldu.