Unakıtan öfkelendi: Yok baba, o devirler geçti...

Maliye Bakanı Unakıtan: "Her yatırımcıyla, gece de, gündüz de konuşurum. Tıkırları iyi, tutturmuşlar, satılmasın da satılmasın... Yok baba, bu devir geçti."

İSTANBUL - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bütün yatırımcılarla konuşacağını belirterek, "Gece de konuşacağım, gündüz de konuşacağım. Çünkü bu ülkenin yatırıma ihtiyacı var, yabancı sermayeye ihtiyacı var" dedi. Unakıtan, İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği'nin düzenlediği 'Türk Maliye Politikası 2005' konulu toplantıya katıldı. Unakıtan, gündemlerin ekonomiye ayarlandığını, bütün ülkelerin daha fazla yabancı yatırım çekmenin çabası ve yarışı içinde olduğunu söyledi.
Unakıtan, "Bizim gelişmeye ayak uyduramayan zihniyet daha hâlâ, 'bakan bilmem kim yatırımcıyla konuştu mu, konuşmadı mı?' Onun peşinde. Konuşacağım tabii. Bütün yatırımcılarla konuşacağım. Gece de konuşacağım, gündüz de konuşacağım. Çünkü bu ülkenin yatırıma ihtiyacı var, yabancı sermayeye ihtiyacı var. Bu bir zihniyet meselesi, zihniyet. İşte o zihniyette olanlar artık bu milletin gelişim akımı içinde boğulup gidecekler" diye konuştu.
Özelleştirmenin yapılacağını vurgulayan Unakıtan, şunları söyledi: "Milletin üzerine kamburlar yüklemişler. 'Öde paraları devlet baba'. Niye ödeyecek devlet baba? Çünkü siyasilerin çiftliği yapmışlar. Boyuna zarar ediyoruz. Bir bir hepsini satıyoruz. Her satışta millet ohh biraz daha rahatlıyor. Bir de bunun devamlı böyle olmasını isteyenler var. Özelleştirme yapılmasın. Otursunlar oraya çiftlik gibi. Keyifleri, tıkırları iyi, 'satılmasın da satılmasın'. Yok baba, bu devir geçti yok artık. Bir bir satacağız. Devleti devlet haline getiriyoruz."
Komünist ülkelerin de kafalarını değiştirdiğini belirten Kemal Unakıtan, "Bizim solcular hâlâ aynı kafa. Çin'e gitsin görsünler. Çin'de dünya çimentosunun yüzde 70'i kullanılıyor. Neden? Kalkınma hamlesi. Her yıl 60-70 milyar dolar yabancı sermaye geliyor" dedi.
Galataport ihalesi
Unakıtan, Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı'nın kendisini ziyarete geldiğini, Çin'den geldiğini söylediğini ve yabancı yatırımcılara yer tahsisi yaptıklarını söylediğini anlattı. Unakıtan, şöyle devam etti: "Herkesin gözü önünde ihale yapıyoruz. Adam herkesin verdiğinin iki mislini veriyor. 'Vay bu yabancı sermaye, nasıl verirsiniz'. Verilen 1200 metre, Galataport. Daha da verilmedi. Yani ihale sonuçlanmadı daha. Kıyametler kopuyor." Unakıtan, burada oteller, alışveriş merkezleri yapılacağını, binlerce yabancı turistin geleceğini, İstanbul'a para akacağını savundu. Unakıtan, "Olmaz da olmaz, tutturmuşlar. Allah, Allah, hayret bir şey yani" dedi. Maliye Bakanı Unakıtan, yatırımcılarla otel odasında yaptığı iddia edilen görüşme konusuna da değinerek, "Otel odasında konuşmuşum. Avluda konuşacak halim yok ya. Şimdi ben gitmişim Davos'a, zaten yatırımcılarla konuşmaya gitmişim, kış sporları için gitmedim ki oraya" ifadesini kullandı. Unakıtan, dünyanın önde gelen yatırımcılarıyla görüşüldüğünü, ancak birilerin menfaatleri bozulduğu için bağırtıların ortaya çıktığını öne sürdü.
'Herkese duyurduk'
Unakıtan, Tüpraş'ın yüzde 14.7 hissesinin satışına değinirken de şu görüşleri dile getirdi: "Tüpraş hisselerini en iyi şartlarla sattık. Öyle gece yarısı mece yarısı değil. Herkese duyura duyura sattık. Toptancı Pazarı'nda herkesin haberi var" dedi. Morgan Stanley'in de kendisine, çok para istendiği için alamadıklarını söylediklerini aktaran Unakıtan, şunları söyledi:
"Neden? Türkiye'nin fiyatı arttı. O zaman o parayı istedik, parayı verene de sattık. Yok efendim gece yarısı satılmış. O zaman bizi alkışladılar. Gazeteleri okursanız... Ondan sonra medya kuruluşları satış ihaleleri başlayınca her şey değişti. Ne korkuyorsunuz? Bu ülkede serbest piyasa düzeni hâkim olacak. Parayı veren düdüğü çalacak. Öyle numara yok, bitti artık."
Unakıtan: Çaycıya hesap açanlar tık diye çıkar
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, vergi dairesi yeniden yapılandıkça mükellefin takibinin de daha fazla olacağını belirterek, "Öyle incelemelere başladık ki, kim çaycının, şoförünün üzerine hesap açmış tık diye çıkıyor artık" dedi. Unakıtan, Türk insanının değişimden geçtiğini, hükümetin de insanların da değiştiğini, devletin de değişeceğini, herkesin daha hür olacağını söyledi. Unakıtan, "Ekonomi de değişecek. Daha serbest ekonomi gelecek. Serbest ekonominin gereklerini hâlâ anlamayanlar var. İster anlasınlar ister anlamasınlar yolumuza devam edeceğiz" dedi. Türkiye'nin artık dışa dönük bir ülke olduğunu, yabancı yatırımcıların gelip gittiğini belirten Unakıtan, şunları söyledi:
"Plazalarda bir sürü boş yer vardı. Biz geldik her şey değişti. İleride anacaklar bunu. Recep Tayyip Erdoğan'dan önceki dönem, Recep Tayyip Erdoğan'dan sonraki dönem. Şimdi plazalarda boş yer bulunmuyor. Gelenlerin çoğu da yabancı. Bunlar niçin geliyor Türkiye'ye? Türkiye'de altın madeni mi bulundu? Türkiye değişti, istikrara kavuştu. Raydan çıkmış bir ekonomi tekrar rayına girdi. Araba hız yapmaya başladı. Gelişen ekonomide yerli yabancı herkes yerini almak istiyor."
Vergi konusunda yapılacak yasa değişikliklerine de değinen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ilk değiştirecekleri yasanın Kurumlar Vergisi Yasası olacağını bildirdi. Ayrıca Gelir Vergisi ve Vergi Usul Yasası'nı da değiştireceklerini aktaran Kemal Unakıtan, yeni yasaların daha basit, anlaşılabilir, sık sık değiştirilmeyecek yasalar olacağını vurguladı. Yeni uygulamalarla mükelleflerin artık oturdukları yerden internet üzerinden beyanname verdiklerine işaret eden Kemal Unakıtan, internet ortamında aldıkları beyanname sayısının 12 milyonu geçtiğini belirtti.
Vergide yakın takip
Vergi idaresi yeniden yapılandıkça mükelleflerin takibinin de daha fazla olacağına dikkati çeken Unakıtan, veri tabanını geliştirdiklerini, bütün bilgilerin veri tabanına girildiğini, mali bilgilerin de burada bulunduğunu söyledi. Maliye Bakanı Unakıtan, şöyle devam etti:
"Türkiye'yi haritalara bölüyoruz. Riskli bölgeler, riskli sektörler ve bir de riskli mükellefler var. Artık projektörleri onların üzerine doğrultmaya başladık. Tabii öyle incelemelere başladık ki, başına gelen bilir ama şimdi burada öyle fazla açıklamıyoruz, kim çaycısının üzerine hesap açmış, kim şoförünün üzerine hesap açmış tık diye çıkıyor artık bizde. Düğmeye bastın mı rakamlar çıkıyor." Unakıtan, Mernis Projesi'ni anımsatarak vatandaşlık numarasının aynı zamanda vergi mükellefi numarası olarak da kullanılacağını, bir insanın doğduğundan ölümüne kadar takip edileceğini kaydetti.
Kemal Unakıtan, Türkiye'de kayıt dışının giderek daralacağını, ileri ülkeler seviyesine kadar kayıt dışılık oranlarını indireceklerini belirtti. Bu yapılmadan Türkiye'nin ilerlemesinin mümkün olmadığını ifade eden Unakıtan, mali müşavirler ve muhasebecilerden de kötü niyetli mükellefin aleti olmamalarını istedi.
Maliye Bakanı Unakıtan, devletin yüzde 1 daha az faiz ödemesinin milletin cebinde 2.5-3 milyar dolar paranın kalmasını sağladığını bildirdi. Unakıtan konuşmasında, eskiden asık yüzlü devlet anlayışı yerine daha iyi servis veren, güler yüzlü devlet anlayışını getirdiklerini belirtti. Bu arada, muhasebeciler ve mali müşavirlerin mali tatil talepleri konusunu da ciddi ciddi düşündüklerini söyledi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, toplantıdan ayrılırken, kârlı, büyük kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi dolayısıyla Türkiye'nin faiz dışı fazla hedefinin aşağı çekilmesi konusunda IMF'den talepte bulunduğuna ilişkin haberler konusundaki bir soru üzerine, "Bu konularda çeşitli çalışmalar devamlı yapılıyor. Çalışmalardan biri budur. Ama bu konuda alınmış bir karar yok. Şu anda bir şey söylemek için henüz erken" dedi.