Unakıtan: Özelleştirme bu yıl 20 milyar doları bulur

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 20 yılda toplam 8 milyar dolarlık özelleştirme yapan Türkiye'de bu sene yapılacak özelleştirmenin de 20 milyar doları bulacağını söyledi.

İSTANBUL - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 20 yılda toplam 8 milyar dolarlık özelleştirme yapan Türkiye'de bu sene yapılacak özelleştirmenin de 20 milyar doları bulacağını söyledi. Yabancıların Türkiye'ye ilgisinin sürdüğünü, yerli-yabancı sermaye ayrımı yapılmadığını belirten Unakıtan "İkisine de diyeceğimiz bir söz var; 'Welcome'" dedi. Ceylan Otel'de düzenlenen Uluslararası İslami Finans Forumu'nun (IIFF) ikinci gününde düzenlenen 'İslami Pencereler ve Değişim' konulu oturuma katılan Unakıtan, buradaki konuşmasına, nerede ne yapılmak isteniyorsa, bunun ancak parayla olabileceğini, bugünün dünyasında parasız hiç birşey yapmanın mümkün olmadığını söyledi.
Savaşın, barışın altında paranın yattığını belirten Unakıtan, "Karıyla kocanın geçiminde bile para önemli. Ailelerde bile kavgaların büyük çoğunluğu para yüzünden çıkar. 'Şunu alacağız, paramız yok' diye devamlı aile reisinin başı derttedir" dedi. Forum katılımcılarına "Siz önemlisiniz. Aranızda çok önemli finansçılar var. Biz sizleri Türkiye'de daha fazla görmek istiyoruz. Türkiye'nin sizlere, yani yabancı finansa, sermayeye ihtiyacı var" sözleriyle seslenen Unakıtan, Türkiye'ye yatırım yapmayı düşünenlere ülkenin ekonomik durumuna ilişkin bilgi verdi.
Bakan Unakıtan, Türkiye'ye ilginin devam edeceğine inancını ifade ederken, yeni yabancı yatırımcılar beklediklerini, yabancı yatırımlar için ellerinden gelen bütün iyileştirmeleri yaptıklarını söyledi. Artık yabancıların yatırım için izne ihtiyaçlarının olmadığını, minimum sermaye sınırı bulunmadığını, ellerini kollarını sallaya sallaya gelebilip şirketlerini de iki günde kurabileceklerini anlatan Bakan Unakıtan, yerli-yabancı sermaye ayrımı yapılmadığını kaydetti ve "İkisine de diyeceğimiz bir söz var: Welcome" dedi.
Unakıtan, Türk Hazinesi'nin artık 10-15 yıl vadelerle rahatlıkla borçlanabildiğini kaydetti. Özelleştirmeye devam edeceklerini belirten Maliye Bakanı Unakıtan, birçok büyük şirketi özelleştirdiklerini ve daha çok özelleştirilecek şirket bulunduğunu aktardı. "Devlet eğer ekonomiden büyük pay alıyorsa, oradaki serbest ekonomide bir yanlışlık, bir enayilik var" diyen Unakıtan, katılımcılara, "'Kulağınızda kalır' diye söylüyorum. Daha limanlarımız var. Erdemir, Tekel'in sigara bölümü, Türk Hava Yolları, Petkim, Milli Piyango, enerji dağıtım şirketleri ve ondan sonra enerji üretim ihaleleri var. Özelleştirmelere aynı hızla devam edeceğiz. Devlete ait bankalar da kısa sürede özelleştirilecek" dedi.
Unakıtan, Türkiye'nin 20 yıldır yaptığı özelleştirmenin tamamının 8 milyar dolar olduğunu kaydetti. Unakıtan, 2003-2004 yıllarında özelleştirmenin altyapısını geliştirmek için çok uğraştıklarına dikkat çekerek, 2005'in ilk 9 ayında 15 milyar dolarlık özelleştirme gerçekleştirildiğini, bu yıl yapılacak özelleştirmenin de 20 milyar doların üzerinde olacağını tahmin ettiğini ifade etti. Devletleştirilmeye karşı da korunan yabancıların, istediği gayrimenkule girebileceğini, Türkiye'ye nitelikli personel getirebileceklerini aktaran Unakıtan, yabancıların uyuşmazlıklarını da uluslararası mahkemelerde çözdüğünü kaydetti.
Unakıtan, düzenlemelerle Türkiye'nin yabancı sermaye çekmeye başladığını, 1 milyar dolar olan yabancı sermaye girişinin geçen yıl 2.5 milyar dolara yükseldiğini, bu yıl rakamda iki misli veya daha fazlasının hedeflendiğini söyledi.
Mali disiplin sürecek
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, mali disipline devam edeceklerini vurgulayarak, "Hesabınızı bileceksiniz. Türk Hükümeti şu anda bunları yapıyor. Bunları yaptıkça ülkenin riski düşüyor" dedi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kamu net borç stokunun milli gelire oranını, Maastricht kriteri olan GSMH'nin yüzde 60'ının altına indireceklerini, borç yapısını da döviz ağırlıklı yapıdan TL ağırlıklı şekle dönüştürdüklerini anlattı. Bakan Unakıtan, 2006-2008 yıllarını kapsayan orta vadeli bir ekonomik program uygulamaya hazırladıklarını, enflasyonu
Avrupa ülkelerinin seviyesine çekeceklerini, mali disipline ve dalgalı kur rejimine devam edeceklerini, Merkez Bankası'nın bağımsızlığına fevkalade hassas olacaklarını dile getirdi. Bakan Kemal Unakıtan, 2002'de 41 milyar YTL olan Türkiye'deki kredilerin 123 milyar YTL'nin üzerine çıktığını, kredi- mevduat oranının da yüzde 25.4'ten yüzde 60.9'a yükseldiğini kaydetti. AB ile 3 Ekim'de müzakerelere başlanacağını hatırlatan Unakıtan, bunun yepyeni bir motivasyon kazandıracağını bildirdi. Konuşmasının ardından Unakıtan'a Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu, tarafından İslami Finansa Katkı Ödülü verildi.
'Bütçede yıl sonu hedefleriyle ilgili sorun yok'
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yıl sonu itibarıyla bütçe hedefi açısından problem görmediklerini söyledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Unakıtan, "Bütçede 2 milyar YTL'lik bir ayarlamadan bahsedildiği" belirtilerek ayrıntıların sorulması üzerine şunları söyledi:
"Bir yerden bir yere aktaracağımız husus söz konusu değil. Bütçedeki rakamlarımız, ağustos sonu itibarıyla göstermiştir ki tahminlerimizden düşük bütçe açığı, hedefimizin çok çok altında bütçe açığı ve tahminimizin üzerinde faiz dışı fazla söz konusu. Yıl sonu itibarıyla bütçe hedeflerimiz açısından problem görmüyoruz." "Kredi kartlarında batık borç miktarının katlandığına" ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine de Unakıtan, şöyle dedi: "Eskiden kredi yoktu ki geri dönüş olsun. Şimdi krediler arttı. Biz gelmeden önce kredilerin toplamı 40 milyar YTL'ye düşmüştü. Şu 2.5 senelik zaman zarfında krediler 125 milyar YTL'yi aştı. Krediler böyle artarken bazıları geri dönmeyebilir. Bunun da icabına bankacılar bakarlar zaten." Unakıtan, Erdemir ihalesine beklenenden az katılımcı olacağının belirtilmesi üzerine, "Bu şekilde değerlendirmiyoruz. Normaldir bunlar. En iyi fiyatı bulma gayreti içindeyiz. Biz satıcıyız" diye konuştu. Unakıtan, Star TV'nin satış rakamından da memnun olduklarını, her şeyin iyi gittiğini söyledi. Bir başka soru üzerine, mayınlı arazilerle ilgili yakında ihaleye çıkacaklarını belirten Unakıtan, CHP'nin gensoru hazırlığı konusunda da, "Onlar kendileri düşünsün, boş şeylerle uğraşıyorlar" dedi. Unakıtan, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'un kendisine yönelik istifa çağrısı konusunda da gülerek, "O, Kemal Anadol'un problemi, Maliye Bakanı olursa istifa etsin" dedi.
'Otelde görüşelim'
Öte yandan küresel fon yönetim şirketi Oasis Group'un Türkiye Operasyonları Başkan Yardımcısı Dr. Fatih Karaman, Unakıtan'dan görüşme talebinde bulundu. Dünyada 3 milyar dolarlık fon yönettiklerini belirten Karaman, Türkiye'de Borsa'da ciddi yatırım düşündüklerini kaydetti. Unakıtan da gülerek, "çok güzel, görüşelim, otel odasında görüşelim" diye yanıt vererek, görüşmeyi kabul etti.