Unakıtan: Petrol fiyatı ekonomiyi etkilemez

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ham petrol fiyatlarındaki artışın Türk ekonomisini etkilemeyeceğini ifade etti. Unakıtan, 3 yıllık yeni stand-by için Ankara'da temaslarda bulunan Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki IMF heyetini kabul etti.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ham petrol fiyatlarındaki artışın Türk ekonomisini etkilemeyeceğini ifade etti. Unakıtan, 3 yıllık yeni stand-by için Ankara'da temaslarda bulunan Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki IMF heyetini kabul etti. Bakan Kemal Unakıtan, görüşme öncesi gazetecilerin sorusu üzerine, Gelir İdaresi'nin yeniden yapılandırılmasına ilişkin tasarının, alt komisyonda karara bağlandığını, yarın da üst komisyonda görüşülmeye başlanacağını belirtti.
Bakan, teşvik yasası ile ilgili soru üzerine de, bu konunun henüz netleşmediğini, tasarının alt komisyonda görüşülmeye devam ettiğini söyledi. Teşvik yasasına ilişkin gelişmelerin alt komisyon sonra da üst komisyon, hatta Genel Kurul'dan sonra netleşeceğini kaydeden Maliye Bakanı, "Şu an söylenen şeyler, sadece yapılan çalışmalarla ilgili rivayetlerdir" dedi.
'Ekstra maliyet çevrilir'
Bakan Unakıtan, ham petrol fiyatlarındaki hızlı artışın, Türk ekonomisine yönelik olası etkileri konusunda yaptığı değerlendirmede de, Türkiye'nin petrol ithal eden bir ülke olduğunu, ham petrol fiyatlarındaki artışın akaryakıt fiyatlarına yansıdığını hatırlattı. Yılbaşından itibaren petrol fiyatlarının serbest piyasada belirlendiğini işaret eden Bakan, şöyle konuştu: "Fiyatları hükümet belirlemiyor. Dünya borsalarındaki ham petroldeki fiyat artışları, içerdeki fiyatları da artırıyor. Azalış da fiyatlara aynen yansıyor. Türkiye ekonomisi büyüdü. Dış ticaret hacmi 160 milyar dolara ulaştı. Böyle bir ülkede 1 milyar dolarlık fazla artış olmuş ya da eksik olmuş bizi etkilemez, ekonomiyi etkilemez. Bu enflasyonu da etkilemez. Enflasyon hedeflerinde de bir değişiklik olmaz." Kemal Unakıtan, gelişmeleri takip ettiklerini ve her zaman gerekli tedbirleri alacaklarını sözlerine ekledi.
IMF Türkiye Masası Şefliği'ni üstlenecek olan Lorenzo Giorgianni de, görüşme öncesi Bakan Unakıtan ile tanıştırıldı. Unakıtan, Giorgianni ile poz verirken, "bana benziyor mu, sakalı saçları hariç" esprisi yaptı. Bu arada Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de petrol fiyatlarıyla ilgili petrol fiyatlarındaki ekstra maliyet rahatlıkla çevrilebilecek bir maliyet" açıklamasını yaptı.
'Gelişmekte olanlar' hızlı
Dünya Bankası 2005 yılı Küresel Kalkınma Finansı raporunda dünya ekonomisinin büyüme hızında doruğa ulaşıldığı, ancak, genel büyümenin yavaşlamasına rağmen bazı gelişmekte olan ülkelerin hızlı büyümeyi sürdüreceği açıklandı. Çin, Rusya ve Hindistan'ın başını çektiği gelişmekte olan ülkelerin 2004 yılında ortalama yüzde 6.4'lük rekor bir büyüme gösterdikleri vurgulanan raporda, dünya ekonomisinde bu yıl yavaşlama beklendiği hatırlatıldı.