Unakıtan: Saparsa müdahale ederiz

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin ekonomide bugünkü kazanımlardan geri dönülmemesi için gerekli her türlü tedbiri alacaklarını söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin ekonomide bugünkü kazanımlardan geri dönülmemesi için gerekli her türlü tedbiri alacaklarını söyledi.
Unakıtan, Bütçe Kanunu'nun Anayasa'ya aykırı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin kanun tasarısının görüşmeleri için geldiği TBMM'de soruları yanıtladı.
Bakan Unakıtan, bir gazetecinin, 'İç talebi kısmak için ÖTV artışı veya başka tedbir olacak mı?' sorusunu "Şu anda bir şey yok. Fakat gelişmelere göre gerekli tedbiri her zaman alırız" dedi. 'Gelişmelerden kastınız ne' sorusu üzerine Unakıtan, "Piyasadaki gelişmeler..." karşılığını verdi.
Unakıtan, gazetecilerin "Ne zaman müdahale edersiniz" sorusunu da "Hedeflerden sapma olursa... Fakat şu anda öyle bir şey yok. Hedefimizden sapma şeklinde bir algılamamız olduğu takdirde gerekli her türlü tedbiri alırız" dedi.
Çölaşan'ın banka hesabı
Yasa tasarısının görüşmeleri sırasında CHP'li Enis Tütüncü, banka sırlarıyla ilgili kanunları da hatırlatarak gazeteci Emin Çölaşan'ın da aralarında bulunduğu bazı gazeteci ve siyasilerin banka hesaplarıyla ilgili iddialara açıklık getirilmesini istedi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bankacılık sırları konusunda herkesin kanunlara uyması gerektiğini söyledi. "Biz Maliye Bakanlığı olarak mükelleflerden gelen her türlü talebe bakarak gereğini yaparız" diyen Unakıtan, kişi ayrımı yapmadan taleplere bakarak, gereken cevabın verileceğini ifade etti. Kemal Unakıtan, "Gazeteci Emin Çölaşan'ın başvurusuyla ilgili de Maliye Bakanlığı gereğini yapar" diye konuştu.
Unakıtan, CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu'nun Çölaşan'dan belge isteyip istemedikleri sorusuna da, "Sayın Çölaşan'ın gönderdiği bir mektup var. Maliye Bakanlığı'nın kurulları gerekli hassasiyeti gösteriyor. Maliyenin prensipleri dahilinde yapılması gerekenler yapılır" yanıtı verdi.