Unakıtan'a 'dokunulacak'

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, "Dokunulmazlığımı kaldırın" diyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın talebini gerçekleştirebilmek için CHP olarak gelecek hafta Meclis'e öneri getireceklerini söyledi.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, "Dokunulmazlığımı kaldırın" diyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın talebini gerçekleştirebilmek için CHP olarak gelecek hafta Meclis'e öneri getireceklerini söyledi. Anadol, TBMM'deki basın toplantısında, salı günü Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen bir yasaya, Bakan Unakıtan'la ilgili af maddesi eklenmesini eleştirdi.
Vergi Usul Kanunu'nun 359. maddesinde değişiklik öngören düzenlemenin, devam eden hayali ihracat davalarından Unakıtan'ı kurtarmayı amaçladığını belirten Anadol, "Bağırarak, politik ahlak dışına çıkarak meseleleri geçiştirmeye çalışan bakan, en sonunda hayali ihracatla normal ihracatın aynı olduğunu söylemiştir" dedi.
'CHP'den öneri'
Unakıtan'ın, Plan Bütçe Komisyonu'ndaki, "Bunlar önemli dava değil. Kaldırsınlar dokunulmazlığımı" sözünü 'insafsız' bulan Anadol, Bakan'ın dokunulmazlığının kaldırılması için 23 Şubat'ta öneri getirdiklerini, ancak AKP'lilerin Unakıtan'ı dokunulmazlık zırhı arkasında tutmayı tercih ettiklerini belirtti. Anadol, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sayın Unakıtan'a çağrıda bulunuyoruz. Sözünün eriyse, CHP olarak dokunulmazlığının kaldırılması için grup önerisi getirmeye hazırız. Kabul ederse bu hafta getireceğiz. Unakıtan'ın kaçak villasına da değinen Anadol, 3 defa mühürlenen villanın hala kullanıldığına işaret etti.