Unakıtan'a göre Tekel İçki'nin fiyatı ekonomi düzeldiği için üç kat arttı

Özelleştirilen kuruluşların değerinde yaşanan artışların ekonomideki olumlu gelişmelerin bir sonucu olduğunu savunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan...

ANKARA - Özelleştirilen kuruluşların değerinde yaşanan artışların ekonomideki olumlu gelişmelerin bir sonucu olduğunu savunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Nurol-Limak-Özaltın-Tütsap ortaklığının özelleştirmeden 292 milyon dolara aldığı Tekel'in içki bölümünün yüzde 90'ını 810 milyon dolara satmasından sonra özelleştirme işlemini gerçekleştirenler hakkında herhangi bir idari veya hukuki işlem yapılmadığını açıkladı.
Tekel'in alkollü içkiler bölümünün yüzde 100 hissesi 5 Kasım 2003'te Özelleştirme İdaresi'nce ihaleyle 292 milyon dolara Nurol-Limak-Özaltın-Tütsab ortaklığına satılmıştı. Bu ortaklık Tekel'i bu yıl haziran ayında yüzde 100 hissesi yaklaşık üç katı fiyat olan 891 milyon dolara denk gelecek şekilde ABD'li Texas Pasifle Group'a (TPG) satmıştı.
'Kayırma oldu mu?'
Unakıtan, CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı'nın Tekel'in alkollü içkiler bölümünün özelleştirilmesinden sonra yaşanan gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı. Gazalcı, Unakıtan'a Kasım 2003'te tamamı 292 milyon dolara satılan Tekel'in yüzde 90'ının ABD'li Teksas Pacific Group'a 810 milyon dolara satıldığını hatırlatarak değerinin çok altında özelleştirilip özelleştirilmediğini ve Devlet Denetleme Kurulu ve Yüksek Denetleme Kurumu'nun bu özelleştirmede usulsüzlük ve kayırma saptayıp sapamadığını sordu.
Unakıtan, soruları yanıtlarken ekonomide 2003'ten itibaren yaşanan olumlu gelişmeler nedeniyle yabancı sermaye girişinde de büyük artış yaşandığını ve şirket değerlerinde büyük artışlar gözlendiğini belirtti. Özelleştirilen kuruluşların değerindeki artışların da ekonomideki olumlu gelişmelerin sonucu olduğunu savunan Bakan Unakıtan, "Tekel özelleştirmesi ilgili dönemdeki piyasa şartına bağlı olarak, kamuoyu önünde şeffaf olarak gerçekleştirilmiştir" dedi.
Unakıtan, özelleştirme işlemini gerçekleştirenler hakkında bir idari ve hukuki işlem yapılmasının da söz konusu olmadığını söyledi.'Şarabın vergisi yüksek değil'
Bakan Unakıtan, şaraplardan alınan verginin sektör üzerinde olumsuz etkisinin bulunmadığını ileri sürdü. Şarap ve türevlerinde imalatçı satış fiyatından yüzde 63 ÖTV alındığını belirten Unakıtan, hesaplanan verginin her bir litre şarapta 3.28 YTL'den (70 cl'lik bir şişede 2.30 YTL) az olamadığını hatırlattı.
Alkollü içkiye bandrol
Unakıtan şaraba uygulanan bu verginin perakende satış fiyatına, 70 cl'lik şişede 20 YTL fiyatla satılanlar için yüzde 11.4, 8 YTL'lik fiyatla satılanlar için de yüzde 28.7'yle düşük bir vergi yükü oluşturduğunu ileri sürdü. Unakıtan, "Dolayısıyla sektör üzerinde olumsuz etkisinin bulunmadığı düşünülmektedir" dedi.
Kemal Unakıtan alkollü içkilerdeki kaçak ve sahteciliği önlemek için bandrol uygulamasına ise en kısa sürede geçileceğini açıkladı.