Unakıtan'dan bankalara: Anadolu'ya kulak verin

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ASO Başkanı Zafer Çağlayan'ın bankalardan 'kaçak güreşiyorlar' diyerek yakınması ve hazırlıkları süren Anadolu Yaklaşımı'nı İstanbul'da IMF'yi bloke ederek...

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ASO Başkanı Zafer Çağlayan'ın bankalardan 'kaçak güreşiyorlar' diyerek yakınması ve hazırlıkları süren Anadolu Yaklaşımı'nı İstanbul'da IMF'yi bloke ederek engelleyebilecekleri endişesini gündeme getirmesi üzerine şu görüşü iletti: "Stoklar nasıl el yakarsa, fazla para da bankaların elini yakar. Anadolu'nun sesine kulak versin."
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve yönetim kurulu üyeleri, ASOteknopark'a arazi tahsisi ile verdiği desteğe teşekkür amacıyla Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı ziyaret etti. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bakanlık ve hükümet olarak reel sektörün yanında olduklarını, Anadolu Yaklaşımı'nın çok önemli olduğunu vurguladı. Sağlam hale gelen bankacılık sektörünün, artık çalışma anlayışlarını değiştirmeleri gerektiğine işaret eden Unakıtan, şöyle devam etti: "Bankacılarımızın artık kendilerini değiştirmeleri icap ediyor. Bankacılığımız en güzel günlerini yaşıyor. Her geçen gün gerek oto finansmandan ve dış sermayenin Türkiye'ye gelmesinden dolayı eldeki sermaye artacak. O zaman o paraları ne yapacaklar. Reel sektörle paylaşmak mecburiyetinde. Çünkü nasıl enflasyonun düştüğü ortamda stoklar el yakarsa, fazla para da bankaların elini yakar. Ben demiyorum ki risklere girsinler. Sağlam gidilsin. Hakiki müşterileri bilin. Anadolu'nun sesine kulak verilmesi lazım."
'Büyümede teknoloji önemli'
Teknolojinin önemine değinen Unakıtan, Fransa'nın Türkiye'nin yedi katı ürettiğine dikkati çekti. Unakıtan, "Siz bir gemi buğday gönderiyorsunuz, onlar küçük bir kutu yolluyorlar, fiyatı, bir gemi buğdaydan daha fazla tutuyor. Bu nedenle Türkiye'nin mili geliri 5 bin dolar seviyesinde kaldı" dedi.