Unakıtan'dan cari açık için önlem sinyali

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, cari açığın sürdürülebilir olması ve sürekli artmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, "Şimdiye kadar yaptık yapamadık, ama olması gereken bu" dedi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, cari açığın sürdürülebilir olması ve sürekli artmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, "Şimdiye kadar yaptık yapamadık, ama olması gereken bu" dedi. Unakıtan, Türkiye'de akaryakıttan yüksek vergi alındığı eleştirilerine karşılık da İngiltere, Almanya ve Fransa'dan örnekler vererek, "Avrupa ülkelerindeki vergi bizden yüksek" dedi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nun 2007 Merkezi Yönetim Bütçesi'nin geneli üzerindeki görüşmeler önceki gece tamamlandı.
Görüşmelerde Kemal Kılıçdaroğlu, Akif Hamzaçebi, Kemal Kumkumoğlu başta olmak üzere CHP'li milletvekilleri faiz dışı harcamalardaki yüksek artışa dikkati çekerek, 2007 bütçesinin bir seçim bütçesi olduğunu, enflasyonla mücadele amacı olmadığını savundular.
Zaman zaman CHP'liler ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve AKP milletvekilleri arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. Eleştirileri yanıtlayan Unakıtan, cari açığın bir krize yol açabileceği konusunda muhalefetten yapılan uyarılara teşekkür etti.
Cari açığın sürdürülebilir olması gerektiğini ve sürekli artan cari açığın da önüne geçilmesi gerektiğini belirten Unakıtan, "Şimdiye kadar yaptık yapamadık, ama olması gereken budur. Cari açığınızı finanse edebiliyorsanız, orta vade için risk teşkil etmez. İleri doğru devamlı surette sizin onu nazarı itibara alarak, ona göre planlarınızı program yapmanız lazım" dedi.