Unakıtan'dan müjde yok

Faiz oranlarındaki ve buna bağlı olarak faiz giderlerindeki azalma nedeniyle bütçeden iyi haberler gelmeye devam ediyor. Bütçe, ağustos ayında 195 milyon YTL fazla verirken...

ANKARA - Faiz oranlarındaki ve buna bağlı olarak faiz giderlerindeki azalma nedeniyle bütçeden iyi haberler gelmeye devam ediyor. Bütçe, ağustos ayında 195 milyon YTL fazla verirken, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 2005 için 56 milyar YTL öngörülen faiz giderlerinin 50 milyar veya altında çıkacağı tahmininde bulundu. Bütçe açığının da yıllık 29.5 milyar YTL'lik öngörünün oldukça altında çıkacağını ifade eden Unakıtan, ancak akaryakıt ve okul ücretlerinden alınan vergide bir indirim düşünmediklerini söyledi.
Bakan Unakıtan, basın toplantısıyla ağustos ayı geçici bütçe verilerini açıkladı. Unakıtan'ın verdiği bilgiye göre bütçe giderleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7 artarak 13.1 milyar YTL'ye, gelirler ise yüzde 30.6 artarak 13.3 milyar YTL'ye ulaştı. Sekiz aylık dönemde ise bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20.3 artarak 85.2 milyar YTL'ye yükselirken, bütçe giderlerindeki artış yüzde 3.5'te kaldı ve 92 milyar 8 milyon YTL oldu. 2004'ün ilk sekiz ayında 40.6 milyar YTL olan faiz giderleri bu yıl 32.4 milyar YTL'ye gerilerken, faiz dışı denge de sekiz aylık dönemde yüzde 13.5'lik artışla 25.6 milyar YTL'ye ulaştı. Böylece, bütçe açısından yıllık 27.3 milyar YTL olan yıllık faiz dışı fazla hedefinin yüzde 93.8'lik bölümü ağustos ayı itibarıyla tutturulmuş oldu.
Bütçede pozitif sapma
Bakan Unakıtan, bütçede faiz dışı harcamaları yılın geneline yaydıklarını, böylece yıl sonunda birikmeyi önlediklerini söyledi.
Yılın kalan dört ayından birisinde de bütçe fazlası beklediklerini anlatan Unakıtan, iyileşmenin faiz ödemelerinin azalmasından kaynaklandığını vurguladı. Unakıtan, hâlâ en büyük harcama kalemi olan faiz ödemelerinin mali istikrar sürdükçe azalacağını, böylece vergi indiriminin de gündeme gelebileceğini dile getirdi.
Unakıtan, toplam kredi hacmindeki ve ticari kredilerdeki artışın 'sürdürülebilir büyümenin yakalandığını gösterdiğini' savunan Unakıtan, büyümede duraklama olduğu iddialarının aksine yılın ikinci yarısında, daha yüksek büyüme olacağını kaydetti.
Okul ücretleri, akaryakıt ve istihdam vergisindeki indirim beklentileriyle ilgili bir soru üzerine Unakıtan, şimdilik bir indirimin söz konusu olmadığını belirterek her ne kadar bütçe performansı oldukça iyi bir seviyedeyse de 'ağababası' gibi yeni masraf kapıları açmayacaklarını söyledi.
Petrolde artış önlenemez
Akaryakıtta ÖTV indirimine ilişkin "Akaryakıtta vergi artmıyor ki... Fiyatlar artıyor. Hatta fiyatlar arttıkça vergi oranı düşüyor. Fiyat artışı da önlenemez" diyen Unakıtan, ekonomideki iyileşmelere paralel olarak kurumlar, gelirler vergileri ile KDV oranlarında indirime gittiklerini hatırlattı.
Bakan Unakıtan, hükümet olarak kurumlar ve gelirler vergisi kanunu tasarı taslaklarını yıl sonuna kadar tamamlayıp parlamentoya sunmayı planladıklarını, 2006 yılında da Vergi Usul Kanunu'nu yeniden yazmaya başlayacaklarını sözlerine ekledi.
'Devlet kimsenin çiftliği olamaz'
İstihdam üzerindeki vergilerin azaltılması yönünde bir girişimde bulunup bulunmayacakları konusundaki bir başka soru üzerine Bakan Unakıtan, Türkiye'de kavram kargaşası yaşandığını belirterek, "Memurlardan yüzde 6-8 civarında vergi alınıyor, tazminat gibi pek çok gelirden de vergi alınmıyor. İstihdam üzerinde vergi çok yüksek değil ama sosyal güvenlik primleri yüksek. Buna ben de inanıyorum" dedi. Türkiye'deki istihdam üzerindeki vergi yükünün azaltılması gerektiğini vurgulayan Unakıtan, bu yönde çalışma yapıldığını, ancak bunun ekonomiye getirilerinin, götürülerinin enine boyuna hesaplanması gerektiğini vurguladı. Unakıtan, "Hesaplı hareket etmemiz lazım. Türkiye eski lüzumsuz harcama, ısraf devrini kapattı. Faturası bütün ülkeye pahalıya mal oluyor, binlerce insan işsiz kalıyor. Türkiye'nin tek yolu var, hesabını bilme yolu" diye konuştu.
"Devlet kimsenin çiftliği olamaz" diyerek özelleştirme karşıtlarını eleştiren Unakıtan, "Özelleştirme yapmadığımız zaman siyasilerin çiftliği haline geliyor.
6 bin kişilik İsdemir'de 17 bin kişi çalışıyordu. 3.7 milyar dolar zarar etmiş, bu kimin cebinden çıkıyor, milletin. Kârlıları da satalım, siyasilerin çiftliği olmasın. Oradaki yolsuzluk, buradaki usulsüzlükle uğraşmasın devlet. Demirperde ülkeleri bile özelleştirmeyi bitirdi" dedi.