Unakıtan'ı kurtaracak yasadan vazgeçildi

AKP, CHP'nin itirazı üzerine, Vergi Usul Yasası'nda (VUK) yapılmak istenen ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a da af öngördüğü öne sürülen düzenlemeyi geri çekti.

ANKARA - AKP, CHP'nin itirazı üzerine, Vergi Usul Yasası'nda (VUK) yapılmak istenen ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a da af öngördüğü öne sürülen düzenlemeyi geri çekti. TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülen temel ceza kanunlarına uyum tasarısında VUK'a ilişkin değişiklikler de yer aldı.
Adalet Komisyonu'nun önceki günkü toplantısında yasanın 'kaçakçılık suçları ve cezaları' başlıklı 359. maddesindeki 'Defter ve belgeleri tahrif eden, gizleyen ve yanıltıcı belge düzenleyen ve kullananlara bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir' hükmüne AKP'li Recep
Özel'in önergesiyle 'bilerek' ibaresi eklendi. CHP'li üyeler kendilerinin bulunmadığı sırada kabul edilen önergeye, Maliye Bakanı Unakıtan'ı kurtardığı gerekçesiyle itiraz etti.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan dün düzenlediği basın toplantısında düzenlemeden haberi olmadığını belirterek "Konuyu benimle ilişkilendirmek istiyorlar ama benimle yargılananların davası kalktı" dedi.
'Örtülü af' iddiası
Komisyonun dünkü toplantısında madde yeniden ele alındı. CHP'li üyeler, belgede sahtecilik suçunun vasfının değiştirilmesinin 'örtülü af' olacağını öne sürdü. Adalet Bakanı Cemil Çiçek de hem komisyonun hem Maliye Bakanı'nın siyasi bir tartışmanın içine çekilmemesi için 'bilerek' kelimesinin metinden çıkarılmasını istedi. Adalet Bakanı Çiçek, "Niyetimiz olsa bunu, af kanunu olarak getiririz" dedi. Daha sonra yapılan oylamayla 'bilerek' ifadesi metinden çıkarıldı.