Ünal Aysal hisse almamakta haklıymış

Ünal Aysal hisse almamakta haklıymış
Ünal Aysal hisse almamakta haklıymış

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, dün Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ne kendisinin ne de ailesinin etik olarak hisse senedi almadığını belirtirken, taraftarlık duygusu ile hisse senedi alan yatırımcı ise şok üstüne şoka uğruyor. Galatasaray Sportif A.Ş. 18 Haziran’da yaptığı yüzde 400 oranındaki bedelli sermaye artırımının üzerinden 3 ay geçmeden yeni bir bedelli sermaye arttırım kararı aldı. Galatasaray Sportif A.Ş 13 milyon 940 bin lira olan sermayenin yüzde 300 oranında bedelli arttırarak 55 milyon 761 bin liraya yükseltecek. Sermaye arttırımında 1 lira olan beher hisse için rüçhan hakkı kullanım bedeli 10 lira olacak. Galatasaray hisseleri dün yüzde 13 değer kaybederek 48.3 liraya indi. Şirketin değeri 100 milyon TL azaldı. Galatasaray, haziran ayındaki sermaye arttırımı ile şirkete 277 milyon lira nakit girişi sağladı.
Bu paranın yaklaşık 125 milyon lirası yatırımcılardan sağlandı. Son alınan kararla da şirkete sağlanacak olan 110 milyon liralık kaynağın yaklaşık 50 milyon lirası yine yatırımcılardan elde edilecek.
345 milyon TL topladı
Galatasaray iki bedelli sermaye arttırımı ile yatırımcılardan 175 milyon lira civarında kaynak temin etmiş olacak. Galatasaray Spor Kulübü ayrıca, borsada 772 bin 456 adet hisse satarak 168.8 milyon TL gelir elde etti. Yani Cimbom’un hisse satışı ve sermaye arttırımları ile yatırımcılardan elde ettiği kaynak yaklaşık 345 milyon TL oldu. Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Ali Bahçuvan, futbol kulüplerinin halka açılmasına karşı olduklarını belirterek, “Spor kulüplerinin borsadan çıkması gerek. SPK nezdinde girişimde bulunsanız da daha sonra farklı olumsuzluklar çıkıyor” dedi.