Ünal Tarım borcunu ödedi, hedef büyüttü

Türkiye'nin en eski yaş sebze-meyve ihracatçılarından Ünal Tarım, 2001 krizi sonrasında girdiği borç sarmalından kurtulmayı başardı. Önce tahsilatta yaşanan sorunlar, ardından ekonomik kriz ve birlikte çalışılan Pamukbank'a da el konulmasıyla...
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'nin en eski yaş sebze-meyve ihracatçılarından Ünal Tarım, 2001 krizi sonrasında girdiği borç sarmalından kurtulmayı başardı. Önce tahsilatta yaşanan sorunlar, ardından ekonomik kriz ve birlikte çalışılan Pamukbank'a da el konulmasıyla pazarda gerileme sürecine giren Ünal Tarım, birkaç yılda hem 17 milyon dolara yükselen borcunu 3 milyon dolara düşürdü hem de yeniden büyüme evresine girdi. Şirket, şimdilerde rüzgar santralı işinde de girişiyor.
Ünal Tarım Yönetim Kurulu Başkanvekili Latif Ünal, "2001 krizinden sonra
çok ciddi oranda küçüldük. Bu durumdan kurtulmak için elimizdeki gayrimenkulleri satarak borçlarımızı kapattık" dedi.
Latif Ünal, krize yakalanış süreçlerini şöyle anlattı: "Ünal Tarım 1962 yılında kurulmuş bir aile şirketi. Aslında ailenin yaş sebze-meyve ticareti 1935'li yıllara kadar dayanıyor. Şirket olarak 1990'lı yıllara kadar ağırlıklı olarak Yugoslavya, İran, Irak, Libya ve Almanya gibi ülkelere ihracat yaptık. İran'da Şahın devrilmesi ve Doğu blokunun yıkılmasından sonra ihracatımızı Ukrayna, Rusya gibi Kuzey ülkelerine kaydırdık.
Özellikle Ukrayna pazarında çok büyük işler yaptık ve güzel paralar kazandırdık. 1993-1999 yılları arasında Ukrayna'nın yaş sebze-meyve pazarının yüzde 70'ini biz elimizde tutuyorduk. Ukrayna 53 milyon nüfuslu bir ülkeydi ve pazar herşeye açtı. Bunun üzerine deterjan fabrikası kurduk. 2000 yılında Ukrayna'daki ciromuz 45 milyon dolardı. Fakat bir süre sonra ortaklarımızla fikir ayrılığına düştük. Sattığımız malların parasını alamamaya başladık."
'TMSF ödeme istedi'
Bu olumsuz durumun üzerine bir de Türkiye'deki ekonomik krizin patlak verdiğini, Pamukbank'a el konulması üzerine de Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'nun tüm borçlarını ödemelerini istediğini vurgulayan Ünal, "Elimizdeki gayrimenkullerin birçoğunu sattık. Yedi bankaya olan toplam 17 milyon dolar borcumuzu bugün 3 milyon dolara kadar indirdik. Şu anda üç bankaya borcumuz var. Onları da en kısa sürede ödemeyi planlıyoruz" diye konuştu.
Rüzgâr enerjisi üretecek
Latif Ünal, Ünal Tarım'ın bu yıldan itibaren yeniden büyümeye geçeceğini belirterek, "Ana faaliyet alanımız olan yaş sebze-meyve ticaretinin dışında rüzgâr santralı işine de girmeyi planlıyoruz. Eylül ayından buyana Türkiye'nin çeşitli yerlerinde rüzgâr ölçümlerimiz devam ediyor. Önümüzdeki iki-ikibuçuk yıl içerisinde de üretim aşamasına geliriz" açıklamasını yaptı.
Ağırlıklı olarak üzüm, narenciye, kiraz ve domates ihraç ettiklerini belirten Ünal sözlerini şöyle bitirdi: "İhracat yaptığımız ülkeler arasına ABD'yi de eklemek için çalışıyoruz. Aralarında İtalya, Rusya, Avusturya'nın da bulunduğu bir çok ülkeye ihracat yapıyoruz. Geçen yıl 8 milyon dolar olan ihracatımızı bu yıl 12 milyon dolara yükselteceğiz. Borçlarımızdan da kurtulduğumuz için bu yıldan itibaren rahatça hızlı bir büyüme içerisine gireceğiz."