UND: Dikkatli araç alın

Uluslararası nakliyecilere iyi fizibilite çalışması yapmadan yatırım yapmamaları gerektiğini söyleyen Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, "Bu dönem yatırım dönemi değildir.

İSTANBUL - Uluslararası nakliyecilere iyi fizibilite çalışması yapmadan yatırım yapmamaları gerektiğini söyleyen Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, "Bu dönem yatırım dönemi değildir. Rakibiniz araç aldı diye siz de almayın" dedi.
Kamyon üreticisi Daf'ın Türkiye distribütörü olan Daf-Tırsan A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanı olan Nuhoğlu, Daf XF 105 modelinin lansmanının ardından soruları yanıtladı. Uluslararası nakliye sektörünün hem haksız rekabet hem de yüksek maliyetlerden dolayı verimsiz bir dönem yaşadığını belirten Nuhoğlu, "Uluslararası nakliyenin yatırıma ihtiyacı yoktur. Bugün TIR lansmanı yaparken bile bunu çok rahat söylüyoruz. Uluslararası nakliye son iki yılda talebin üzerinde yatırım yaptı. Yani fazla TIR kapasitesi var" diye konuştu.
100 bin avro
Daf XF 105'in Türkiye'de Euro 5 motor normlarına sahip ilk TIR olduğunu ifade eden Nuhoğlu, "Euro 5 bugün evimizde yanan gazın havaya verdiği kadar kirlilik veriyor. Çevreye en az seviyede karbondioksit ve azot veren duyarlı bir araç bu" açıklamasını da yaptı. XF 105'in motorunun 1.6 milyon kilometre yol yapabildiğini aktaran Nuhoğlu, değeri 100 bin avro olan aracın teslimatlarının bu yılın sonundan itibaren yapılacağını söyledi.
UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, İstanbul Hadımköy'de 8 Nisan'da Avrupa yakasının en büyük treyler ve Daf merkezini açacaklarını, Türkiye'de treyler pazarının yüzde 40'ına sahip olduklarını söyledi.