UNDP'de elemeyi geçen üç isimden biri Kemal Derviş

BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na aday gösterilen CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in, altı aday arasında son üçe kaldığı belirtildi.

NEW YORK - BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na aday gösterilen CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in, altı aday arasında son üçe kaldığı belirtildi.
BM kaynakları, önce BM Genel Sekreter Yardımcısı'yla, sonra Genel Sekreter Kofi Annan'la görüşen adaylardan Kemal Derviş, Norveç Kalkınma Bakanı Hilde Johnson ve Japonya Dışişleri Bakanlığı'nda ekonomik işlerden sorumlu bakan yardımcısı Kauro İşikava'nın elemeyi geçtiğini belirtti.
Sonuç bir hafta sonra
Kemal Derviş'in Annan'la kısa süren görüşmesinin ardından, "Her şey çok hızlı gelişti. Tüm adaylar kendi alanında değerli isimler. Sonucu Genel Sekreter Annan'ın ofisinden önümüzdeki günlerde öğreneceğim" dediği öğrenildi. Derviş'in görüşme sonrası Türkiye'ye hareket ettiği ifade edildi. Öte yandan bazı kaynaklar, Kemal Derviş'in kriterler açısından Norveç Kalkınma Bakanı Hiddle Johnson ile Japonya Dışişleri Bakanlığı'nda ekonomik işlerden sorumlu bakan yardımcısı Kaoru İşikava'ya daha ağır basmasına rağmen, BM organlarına önemli ölçüde maddi bağışta bulunan Japonya nedeniyle İşikava'nın şansının göz ardı edilemeyeceği belirtiliyor. Aynı kaynaklar ayrıca, BM'nin önemli para kaynağı olan Japonya'yı 'darıltmak' istemeyeceğini belirtiyor.
Japonya geçen yıl Afrika ülkelerine 583 milyar dolar, BM'ye 660 milyar dolar, BM kuruluşları ve IMF'ye 1 trilyon 890 milyon dolar olmak üzere toplam 3 trilyon dolara yakın bağşıta bulunmuştu.
Adaylardan, BM'nin saygın kuruluşlarından olan Kalkınma Programı'nın başkanlığına seçilebilmeleri için diplomatik ve siyasi tecrübeye, BM kalkınma faaliyetlerini yönetecek kişisel görüşe, kalkınma sorunları konusunda bilgi ve tecrübeye, daha önce uluslararası kuruluşlarda çalışmış olma gibi ölçütlere sahip olmaları isteniyor. Annan'ın önerdiği adayın başkan olabilmesi için BM Genel Kurulu tarafından da onaylanması gerekiyor. UNDP Başkanlığı için belirlenen listede Kuveyt, İngiltere ve Hollanda'dan da adaylar bulunuyordu.