UniCredito hedef büyüttü

UniCredito Grubu'nun temsilcisi ve Koç Finansal Hizmetler (KFH) Yönetim Kurulu üyesi Federico Ghizzoni, UniCredito Grubu ile HVB Grubu arasında imzalanan 'iş birleştirme anlaşmasının' Türkiye için önemli ticari partnerler Almanya ve İtalya'yla iş hacmini artıracağını söyledi.

ANKARA - UniCredito Grubu'nun temsilcisi ve Koç Finansal Hizmetler (KFH) Yönetim Kurulu üyesi Federico Ghizzoni, UniCredito Grubu ile HVB Grubu arasında imzalanan 'iş birleştirme anlaşmasının' Türkiye için önemli ticari partnerler Almanya ve İtalya'yla iş hacmini artıracağını söyledi.
Koç grubu yayın organı 'Bizden Haberler'e konuşan Ghizzoni,
ekim sonunda tamamlanacak birleşmeyle 700 milyar avro toplam varlık sağlanacağını ve pazar sermayesinin 41-42 milyar avro ya
ulaşacağını kaydetti. Ghizzoni, bu oluşumun 7 binin üzerinde şubesiyle, 28 milyondan fazla müşteriye hizmet vereceğini ve 130 bin çalışanıyla 19 ülkede banka, pek çok ülkede şube veya temsilciliklerle hizmet vereceğini duyurdu.
'Avrupa'da güçlü olacak'
Almanya ve Avusturya bazlı HVB'nin Almanya'daki ikinci büyük banka ve Avusturya'da Bank Austria ile yüzde 18, Unicredito'nun ise İtalya'da yüzde 10 pazar payı bulunduğunu anlatan Ghizzoni, oluşumun Orta ve Doğu Avrupa'da oldukça güçlü bir varlık göstereceğini savundu.
Anlaşmanın ardından Yapı Kredi Bankası'yla birlikte Koçbank'ın durumunun çok farklı olacağını, Türkiye için önemli ticari partnerler Almanya ve İtalya'yla iş hacminin artacağını savunan Ghizzoni, "Almanya'nın Türkiye ile yaptığı ithalat-ihracat hacmi yüzde 30, İtalya'nın yüzde 12. Bu Koç Finansal Hizmetler için de büyük bir iş hacmi sağlayacak" dedi.
Doğu Bloku önemli kale
Türkiye'nin Romanya, Bulgaristan, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerle yüksek oranda ticari ilişkisi bulunduğunu söyleyen Ghizzoni, "Bu yeni grup, Rusya ve Orta Avrupa'daki bankalar sayesinde güçlü bir konumda olduğundan, Türkiye ve bu ülkeler arasındaki ticarete de katkıda bulunacak. En
önemlisi de bu ülkelerdeki Türk firmalarına destek olacak" dedi.
Kontrollerinde olan bankalar sayesinde Türkiye'den gelen müşteriler için bir çeşit yerel banka olacaklarını ifade eden Ghizzoni, bunun da Türkiye için bu ülkelerde daha fazla iş, daha fazla yatırım anlamına geldiğini söyledi.
'Sınırlar ötesi birleşmeyi büyük bir meydan okuma' olarak değerlendiren Ghizzoni, şunları söyledi: "Bu yolla sadece bir banka almıyorsunuz, sınır ötesine geçen sinerji yaratıyorsunuz. Maliyette büyük tasarruf gerçekleşecek.
Temelde İtalya, Almanya ve Avusturya'dan oluşan bu grup bir çatı altında toplanacak ve kârlılıkta artış yaratacak. Bu da oldukça teşvik edici bir meydan okuma."
AB'de ortak pazar ve ortak para olmaksızın anlaşmanın gerçekleşmesinin mümkün olmadığına işaret eden Ghizzoni, "Düşünün ki parası liret olan bir İtalyan bankası, para birimi mark olan Almanya'da bu düzeyde yatırım yapıyor. Bu koşullarda risk çok büyük olurdu ve anlaşmanın gerçekleşmesi imkânsız hale gelirdi. Ortak bir pazara ve ortak bir para birimine sahip olması böyle bir ticari işi mümkün kılıyor" dedi.