UniCredito övgü yağdırdı

Koç Finansal Hizmetler'in ortağı UniCredito Grubu'nun CEO'su Alessandro Profumo, "Türkiye'yi en başarılı ülkelerden saymamız için birçok neden var.

İSTANBUL - Koç Finansal Hizmetler'in ortağı UniCredito Grubu'nun CEO'su Alessandro Profumo, "Türkiye'yi en başarılı ülkelerden saymamız için birçok neden var. Her şeyden önce Türkiye ekonomi alanında birçok yeniliği süratle gerçekleştirdi" dedi.
Alessandro Profumo, Koç Topluluğu'nın aylık dergisi 'Bizden Haberler'in ocak ayı sayısında yer alan değerlendirmesinde, uzun bir dönem boyunca Avrupa Birliği'ne gönül vermiş Türkiye'ye, AB'nin kapılarını açması için birçok neden bulunduğunu vurguladı.
Alessandro Profumo, "Son üç yıldır politik reformlar inanılmaz pozitif sonuçlar doğurmuştur. Böyle bir süreçten geçen Türkiye'nin oldukça şansı var diye düşünüyorum" şeklinde görüş bildirdi.
'Krizler fırsat yarattı'
UniCredito CEO'su Alessandro Profumo, Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerin başlamasıyla hem ekonomi hem de finans alanında olumlu gelişmeler yaşanacağını bunun yatırımlara da pozitif yönde yansıyacağını sözlerine ekledi.
Alessandro Profumo, Yeni Türk Lirası'na (YTL) ilişkin olarak da "Tabii ki yüksek tüketim fiyatlarının olduğu bir ülkede sıradan vatandaşın bu fiyatları algılaması açısından pozitif bir etki yaratacaktır" diye konuştu. Bankacılıkta yaşanan krizlerin derinliği ve ekonomiye verdiği zararın kapsamlı olduğunu belirten Profumo buna karşın, yasal ve kurumsal reformlar yapmak açısından eşi görülmemiş politik ve psikolojik fırsatlar yarattığını da ifade etti.