Ünlüler markayı vezir de eder rezil de

Ünlüler markayı vezir de eder rezil de
Ünlüler markayı vezir de eder rezil de

NBA oyuncusu Lin Volvo nun yeni yüzü oldu.

Markaların ünlülerle sponsorluk anlaşmalarının başarısını tüketici belirliyor. İkili arasında 'elektrik' görmezse hüsran kaçınılmaz.
Haber: CAN MUMAY - can.mumay@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Amerikan basketbol ligi NBA ekiplerinden New York Knicks’in Tavyan asıllı oyun kurucusu Jeremy Lin geçen hafta Volvo ile sponsorluk anlaşması imzaladı. 2020’de 800 bin araç satmayı hedefleyen şirketin Lin’i seçmesinin nedeni Uzakdoğu kökenleri. Milyar dolarlık Çin otomotiv pazarında geçen yıl sadece 47 bin araç satabilen Volvo Lin ile bunu katlamayı istiyor. Markalar işe iyimser başlasa da her sponsorluk şirketin hayrına olmuyor. Bazen tüketiciler ünlü ile markayı özdeşleştiremiyor ve sonuç hüsranla bitiyor. İşte mutlu ve hayal kırıklığıyla dolu sponsorluk maceraları:

Lopez’den kazık!
1970’lerde çıktığı ABD ’ye 2011’de orta sınıf otosu Fiat 500 ile dönen şirket New York’un varoşu Bronxlu Jennifer Lopez’e umut bağladı. Bronx yerine stüdyoda çektiği reklam filmi ile JLo Fiat’ı yarı yolda bıraktı ve Fiat 500 sadece 25 bin sattı.

Madonna uçuşu
Madonna Pepsi için 1989’da kamera karşına geçtiğinde Like a Prayer şarkısını marka için seslendirdi. Reklam filminin ömrü uzun olmasa da 1990’da Pepsi’nin piyasa değeri tarihinde ilk kez 1 milyar doları geçti.

Boksörün ızgarası
Amerikalı eski ağır siklet boks şampiyonu George Foreman ilerleyen yaşına rağmen fit ve sağlıklı görünümüyle dikkat çekince ızgara firması Salton devreye giriyor. George Foreman ızgaraları piyasaya çıkıyor. 1994’ten bugüne 100 milyon satan ızgaralar en iyi anlaşmalardan biri olarak görülüyor.

Woods’suz bir hiç
ABD’li ünlü golf oyuncusu Tiger Woods ile 1996’da anlaşan Nike golf topu satışını 175 milyon dolar arttırdı ve Titleist’ı geride bırakarak pazar lideri oldu. 2009’da Woods’un eşi Elin Nordegren’i 12 kadınla aldattığı ortaya çıkınca Nike sözleşmeyi feshetti. Takip eden 6 ayda Nike’ın satışı 2 milyon dolar düştü.

bigPara.com