Ürdün'den Uzan'a sahte pasaport

İmar Bankası'nı hortumladığı gerekçesiyle Uzan ailesine yönelik soruşturma kapsamında kırmızı bültenle aranan Hakan Uzan'ın, firari yaşamını sahte Ürdün pasaportuyla sürdürdüğü ortaya çıktı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - İmar Bankası'nı hortumladığı gerekçesiyle Uzan ailesine yönelik soruşturma kapsamında kırmızı bültenle aranan Hakan Uzan'ın, firari yaşamını sahte Ürdün pasaportuyla sürdürdüğü ortaya çıktı. Hakan Uzan'ın en son Japonya'ya giripçıkarken kullandığı sahte pasaportun, Ürdün makamlarınca, sahte kimlik bilgileri kullanılarak düzenlendiği belirtiliyor.
İmar Bankası soruşturması kapsamında yaklaşık 18 aydır uluslararası düzeyde kırmızı bültenle aranan Kemal Uzan ve oğlu Hakan Uzan'ın Ürdün maceraları bitmek bilmiyor. Soruşturma başlar başlamaz Türkiye'yi terk eden Kemal Uzan'ın Ürdün'e geçtiği ve firari yaşamını burada sürdürdüğü saptanmıştı. Babası gibi firar eden Hakan Uzan'ın ise üs olarak Ürdün'ü kullanmakla birlikte Uzakdoğu ve Avrupa ülkelerine sık sık gidip geldiği belirlenmişti.
Üç ülkenin pasaportunu kullandı
Türkiye'nin yanı sıra Ürdün, Gelsenkirschen ve Belize Adaları vatandaşı olan Hakan Uzan'ın, firardaki ilk aylarında bu üç ülkeye ait pasaportları kullandığı tespit edilmişti. Edinilen bilgiye göre, Hakan Uzan, üs olarak kullandığı Ürdün'ü son olarak iki ay önce terk etti. Japonya'da yaklaşık bir ay kaldıktan sonra Ürdün'e geri dönen Hakan Uzan'ın, bu seyahatini sahte Ürdün pasaportuyla gerçekleştirdiği belirlendi.
Üzerinde Hakan Uzan'ın fotoğrafı bulunan pasaportun, Ürdünlü ismi taşıdığı bildirildi. Cem ve Hakan Uzan, yargılandıkları bir davada Ürdün vatandaşı olduklarını açıklamış ve bunu kanıtlamak için mahkemeye Ürdün pasaportlarının fotokopisini vermişlerdi. Cem ve Hakan Uzan'ın, Ürdün vatandaşlığına Türkiye'den izin almadan geçtiği ortaya çıkmıştı. Bu gelişme üzerine Ürdün Kralı Abdullah, Uzan kardeşlere verilen pasaportların iptal edildiğini açıklamıştı. Kemal ve Hakan Uzan'ın Ürdün'de saklandıkları adresleri belirleyen Türkiye, Ürdün'den baba-oğul Uzanların iadesini istemiş, Ürdün bu isteme olumlu ya da olumsuz yanıt vermemişti. Ancak Kral Abdullah, medya aracılığıyla Türkiye'ye 'Uzanlar Ürdün'de değil' mesajı göndermişti.