Üretici: Hal Yasası değişsin

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, bölgede portakal, mandalina, greyfurt ve limonun dalında kaldığını...

ADANA - Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, bölgede portakal, mandalina, greyfurt ve limonun dalında kaldığını, dalında 15-20 Ykr'ye alıcı bekleyen portakalın İstanbul Bostancı Halk Pazarı'nda 2-2.5 YTL'ye satıldığını söyledi. Doğru, "2004'te 405 milyon dolarlık döviz getiren üreticiye Anelka'nın Fenerbahçe'ye maliyeti kadar olan 30 milyon dolar ihracat primi ödenmesi haksızlıktır" diye konuştu.
Ürünün tüketiciye daha uygun fiyata ulaşması için Hal Yasası'nın değişmesi gerektiğini kaydeden Doğru şunları söyledi: "Hal Yasası'na göre, Türkiye'nin neresine giderse gitsin ürünün hale girip çıkması lazım. Bu sadece fiyatı yükseltir. Pazarcı gelsin narenciyesini alsın. Nereye götürüp satarsa satsın."
'İhracat desteği yetersiz'
2004'te 900 bin ton narenciye ihracatı yaptıklarını, karşılığında da 405 milyon dolar döviz getirdiklerini açıklayan Cumali Doğru, buna rağmen narenciye ihracatçısına ödenen ihracat iadesi desteğinin toplam 30 milyon dolar olduğunu söyledi. 30 milyon doların, Fenerbahçeli futbolcu Anelka'nın transfer ücreti olduğunu sözlerine ekleyen Doğru şöyle konuştu: "Bu şartlarla ihracatçımız rakiplerle rekabet edemiyor. İhracat desteklerinin çeşit farkı gözetmeden 60 dolar tona çıkarılması ve yarısının nakit ödenmesini istiyoruz."