Üreticiden 'Bizi azat edin' mektubu

Elektrik arz sorunu nedeniyle hükümetle karşı karşıya gelen elektrik üreticilerinin, santrallarında üretimi durdurma kararından önce, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)...

ANKARA - Elektrik arz sorunu nedeniyle hükümetle karşı karşıya gelen elektrik üreticilerinin, santrallarında üretimi durdurma kararından önce, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), Boru Hatlarıyla Petrol Taşıma A.Ş'ye (BOTAŞ) mektup yazdığı ortaya çıktı.
Edinilen bilgiye göre, Elektrik Üreticileri Derneği'nin (EÜD) 30 Haziran tarihli mektubunda, "Zararına üretim yapmaya zorlanan şirketlerin üretimi bırakacağı bildirilerek; kamunun, aradaki anlaşma ve taahhütlerin kadük hale gelmesini kabul etmesi" istendi.
'Zararına üretim yapıyoruz'
Bozüyük Santralı'nda üretimi durdurma kararı alan Akenerji'nin Genel Müdürlüğü'nü de yürüten EÜD Başkanı Önder Karadumanlı imzalı mektupta şu ifadeler yer aldı: "Şirketlerimiz makul kâr elde etmek bir tarafa zararına üretim yapma noktasına taşınmıştır.
Şirketlerimize yüklenen mali külfetlere ilave olarak BOTAŞ'ın yüzde 60'ın üzerindeki doğalgaz zamları sonrası faaliyetimizi sona erdirmek zorunda kaldık. Bu doğrultuda, şirketimiz tesislerini kapatmak üzere gerekli girişimlere başlıyor."
Özel sektör olarak kamu kurum ve kuruluşlarına defalarca sorunları aktardıkları kaydedilen mektupta, petrol ve doğalgazdaki artışlara rağmen elektrik fiyatına Kasım 2002'den bu yana zam yapılmamasının dışında yüzde 5 de indirim yapıldığı anımsatıldı.
Yasaya göre üç-altı ay çalışmak zorundalar
Zarar etmekte olan üreticilerin, kamu kuruluşlarına verdikleri taahhütler nedeniyle tesislerini kapatamadığını vurgulanan mektupta; söz konusu tesislerin mevzuat gereği asgari üç veya altı ay daha zararına çalışmasının talep edilmesi ise 'hiçbir hak, hukuk ve adalete sığmayacaktır' ifadesiyle eleştirildi.