Üreticiler rahatsız

Şarap Sanayicileri Derneği Başkanı Coşkun Güner, 2002'den bu yana 3-4 ayda bir vergi artışı gördüklerini söyledi. Güner, "Hiçbir iş kolunda böyle vergi artışı olmadı.

İSTANBUL/İZMİR - Şarap Sanayicileri Derneği Başkanı Coşkun Güner, 2002'den bu yana 3-4 ayda bir vergi artışı gördüklerini söyledi. Güner, "Hiçbir iş kolunda böyle vergi artışı olmadı. Hükümet, 3-4 ayda bir yaptığı artışlarla dolaylı yoldan 'siz bu işi bırakın' diyor. Vergi artışlarının ardında vergi gelirlerini artırmak değil, sektörü zora sokarak üretimi azaltma ve sektörü öldürme amacı yatıyor. Bu artışlar aklımıza başka hiçbir şey getirmiyor" diye konuştu.
Toprak ve iklim bakımından şaraplık üzümde dünyanın en önemli merkezlerinden biri olmaya aday olan Türkiye'nin 'bilinçli olarak' engellenmeye çalışıldığını savunan Güner, şöyle dedi:
Ankara'ya gidilecek
"Türkiye'de birçok üretici şaraplık üzüm yetiştirmeyi öğrenerek başka ürünün yetiştirilemediği topraklarından iyi para kazanmaya başladı. Sektör dünya kalitesinde üretim yapmaya ve uluslararası ödüller almaya başladı. Ancak söz konusu vergiler sektörün hedeflerini altüst etti." Artışların kayıt dışı üretim ve kaçakçılığı teşvik edeceğini, vergi gelirlerinde düşüşe neden olacağını öne süren Güner, artışlardan zarar gören sanayici, üzüm üreticisi ve turizmcilerin toplu şekilde Ankara'ya gideceklerini belirtti. Tarım, Turizm ve Maliye bakanları ile görüşerek vergi oranlarında iyileştirme talep edeceklerini belirten Coşkun Güner, vergi artışlarına karşı yargı yolunu da deneyeceklerini söyledi.
Kutman: Tüketim düşer
Vergi oranlarının yükseltilmesinin tüketimi yavaş artan şarap sektörünü zora soktuğunu belirten Doluca Bağcılık ve Şarapçılık Pazarlama Direktörü Sibel Kutman da şunları aktardı: "Vergi artış oranı son derece yüksek. Dünyanın hiçbir yerinde şarapta bu kadar yüksek vergi oranı yok. Üstelik bu artışı habersiz ve kimseye danışmadan yaptılar. Nedeni ne? Alkollü bir ürün satmamız mı?"
Vergi artışı sonrası yüzde 20-40 arasında zam yapmak zorunda kaldıklarını anlatan Kutman konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu yeni yeni canlanmaya başlayan sektörü zora sokacak. Tüketim düşecek. En çok da ucuz ürünlerin satışının azalacağını düşünüyorum. Oysa ki desteğe ihtiyacımız
olan dönem yaşıyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Hükümetin geri adım atacağını sanmıyorum." (Radikal, aa)