Üretim fazlası süt için öneri

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), üretim fazlası sütün sadece okullara değil, düşkünler evi, yetimhane ve çocuk esirgeme kurumu gibi bazı kamu kurum ve kuruluşlarına da ücretsiz olarak verilmesini önerdi.

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), üretim fazlası sütün sadece okullara değil, düşkünler evi, yetimhane ve çocuk esirgeme kurumu gibi bazı kamu kurum ve kuruluşlarına da ücretsiz olarak verilmesini önerdi.
TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, süt üretiminin ilkbaharda arttığını, bu dönem ortaya çıkan üretim fazlasının dağıtımının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'yla TOBB bünyesindeki süt alım satımından alınan tescil kesintisi kaynağından finanse edilebileceğini söyledi. Bayraktar, Türkiye'de süt tüketimin artırılması ve fazla sütün değerlendirilmesi için alınmasını önerdikleri diğer önlemleri ise şöyle sıraladı:
"Süt ve süt ürünlerindeki yüzde 8-18 oranındaki KDV yüzde 1'e indirilmeli. Üretimin tüketime dönüşmediği dönemde fazla sütlerin sanayici tarafından bırakılmayıp süttozu ve tereyağına işlenmesi ve oluşacak maliyetin yukarıda belirtilen kaynaklardan karşılanması sağlanmalıdır. Üretimin fazla olduğu dönemde sütünü sanayiciye getiren üreticiye ödenen teşvik primi belirli ve makul oranlarda artırılmalıdır."