Üretimde dalgalanma coşkusu

Piyasalardaki dalgalanma sanayinin çarklarını hızlandırdı. Türkiye'nin aylık bazda ihracat rekoru da kırdığı haziranda sanayi üretimi de rekora ulaştı. Haziranda üretim artış hızı yüzde 11.4'le son 22 ayın en yüksek oranına ulaştı.

İSTANBUL - Piyasalardaki dalgalanma sanayinin çarklarını hızlandırdı. Türkiye'nin aylık bazda ihracat rekoru da kırdığı haziranda sanayi üretimi de rekora ulaştı. Haziranda üretim artış hızı yüzde 11.4'le son 22 ayın en yüksek oranına ulaştı. Yılın ilk yarısındaki üretim artışı yüzde 6.5'e ulaşarak geçen yılın aynı dönemindekinin üzerine çıktı. Bu artışın aynı döneme ilişkin GSMH artış hızına 2 puanlık katkı yapması bekleniyor.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2005 önemli sanayi ürününün üretim bilgilerinde oluşturduğu aylık sanayi üretim endeksi haziranda yüzde 11.4 oranında arttı. Bu sanayi üretiminde Temmuz 2004'ten sonraki dönemin en yüksek aylık artış hızını oluşturuyor. TÜİK'in Türkiye'nin 1997'deki ortalama aylık üretimini 100 kabul ederek oluşturduğu ve hacim olarak sanayi üretimini gösteren sanayi üretim endeksi haziranda 148.5'le şimdiye kadarki en yüksek düzeyine ulaştı. Haziranda madencilik sektörünün üretimi yüzde 10.9 artarken imalat sanayi üretimi yüzde 11.3 ve elektrik, gaz ve su sektörünün üretimi yüzde 12.7 arttı.