Üretimde dünyanın en iyisi seçilen Tofaş, Chrysler'e de örnek olacak

Üretimde dünyanın en iyisi seçilen Tofaş, Chrysler'e de örnek olacak
Üretimde dünyanın en iyisi seçilen Tofaş, Chrysler'e de örnek olacak

Bursa?daki Tofaş fabrikası Fiorino, Linea ve Doblo gibi Fiat için önemli modelleri üretiyor.

Dünya Klasında Üretim ödülünde en yüksek seviyeye sahip olan Tofaş, bu kez de 170 Fiat fabrikası arasında en yüksek kaliteli ve güvenli üretim yapan fabrika seçildi. Tofaş artık Fiat ve Chrysler'e üretimde örnek olacak
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Fiat S.p.A ve Koç Holding işbirliğiyle 41 yıldır Türkiye’de Fiat markalı binek ve ticari araç üretimi gerçekleştiren Tofaş, ‘Dünya Klasında Üretim’ (Gümüş Seviye) ödülünü Türkiye’de düzenlenen bir törenle aldı.
2009 yılında 3 milyoncu aracını bantlardan indiren Tofaş (Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.), Fiat dünyası içinde Gümüş Seviye’ye ulaşan ilk üretim merkezi unvanına sahip olmasının yanında, geçtiğimiz hafta WCM ekiplerinin yaptığı son denetim sonrasında bu sefer de Fiat Dünyası’nın ‘en yüksek kaliteli ve güvenli üretim yapan’ fabrikası seçildi. 

‘Bir başarı örneği’
Tofaş’ın en iyi fabrika seçilmesi ile ilgili tören için Türkiye’ye gelen Fiat Grubu CMO’su  (Üretimden Sorumlu Tepe Yöneticisi) Stefan Ketter, “Fiat Fiorino, Linea, Doblo gibi önemli modellerin hem Ar-Ge hem üretimini gerçekleştiren Tofaş’ın Fiat dünyası içindeki yeri tartışmasız çok güçlü” açıklamasını yaptı. 

Fabrikayı gezdiler
Geçtiğimiz aylarda Fiat Group’un Chrysler Group’un yüzde 20’sini almasının ardından Kuzey Amerika’daki fabrikalarda kalite ve verimlilik açısından teftiş ve gözlemlerde bulunan Ketter, “Fiat ve Chrysler fabrikalarının dünya klasında üretim anlamında (WCM) ortak bir devinim ve hedef içinde olduğu bu dönemde, Tofaş’ın bu başarısı, aynı zamanda global düzeyde gerçek bir disiplin, kalite ve başarı örneğidir” dedi.
Tofaş’ın World Class Manufacturing-Dünya Klasında Üretim’de (WCM) ulaştığı ‘Gümüş Seviye’ ile ilgili düzenlenen ödül töreni için Türkiye’ye gelen Fiat ve Chrysler fabrikalarının genel müdür ve üst düzey seviyesindeki yaklaşık 150 kadar yöneticisi, Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında da incelemelerde bulundu.
Türkiye’nin öncü otomotiv şirketi Tofaş’ın Bursa’daki 400 bin adet üretim kapasitesine sahip, üç farklı marka için üretimi gerçekleştirilen Minicargo projesinin Fiat markalı yüzünü temsil eden Fiat Fiorino’nun yanı sıra Fiat Doblo, Fiat Linea, Fiat Albea Sole ve Palio Sole gibi modellerinin üretildiği fabrikaya gezen konuklar, Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenen ödül törenine de katıldılar. 

Altın seviyeye çıkan yok
Fiat’ın global anlamda altın seviyesinde fabrikası bulunmuyor. Altın seviyesine ulaşmak için çok önemli ölçüde maliyet azaltma, proaktif yaklaşıma geçerek kayıp ve risklerin oluşmadan önlenmesi, iş güvenliği, kalite, verimlilik, çevre ve teslimat alanlarında örnek seviyeye ulaşılması gerekiyor. Tofaş bundan sonra altın seviyesine ulaşmak için çalışacağını belirtiyor.
WCM’de onay, uluslararası düzeyde tanınmış bilim adamları ve kuruma üye kuruluşların yöneticileri tarafından veriliyor.

Ödül neye göre veriliyor?
Tofaş İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ali Pandır, aldıkların sonuçlarla bu alanda en yüksek puana sahip fabrika olmalarının hem kendileri hem de Türkiye adına büyük bir gurur olduğunu açıkladı.
Pandır Tofaş’taki bu süreci şöyle anlattı: “Dünya Klasında Üretim, iş güvenliği, kalite, verimlilik, çevre ve teslimat alanlarına odaklanarak üretim yetkinliğini sürekli iyileştirmeyi hedefleyen sistematik bir yol olarak biliniyor. Tofaş, WCM’de 2007 yılının kasım ayında Fiat Grubu’nun en başarılı üretim merkezlerinden biri olduğunu bronz seviye ile ispatlamıştı. 2009 yılının mart ayında ulaştığımız ‘Gümüş’ seviyesi ile Fiat dünyası içinde Tofaş olarak bu başarıyı gösteren ilk fabrika olmayı başarmıştık. Bu tarihten itibaren Fiat’ın dünya çapındaki 170’e yakın fabrikası içinde birkaç önemli üretim merkezi daha ‘Gümüş’ seviyesine çıkma başarısı göstermişti. Kasım ayı itibarıyla geçirdiğimiz son denetim sonrasında ise en yüksek kaliteli üretim yapan üretim merkezi unvanına imza atarak 2009 yılındaki tüm başarılarımıza bir yenisi ekledik.”