'Üretmeden tüketme tehlikesi içindeyiz'

Temmuz ihracat rakamları Manisa'da Vestelcity'deki toplantıyla açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı,
iki ayda Türkiye'nin ihracat pazarlarının genişlemediğini, hammadde, istihdam ve enerji maliyetlerinin düşmediğini, buna rağmen ihracatın arttığını ifade etti.

MANİSA - Temmuz ihracat rakamları Manisa'da Vestelcity'deki toplantıyla açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı,
iki ayda Türkiye'nin ihracat pazarlarının genişlemediğini, hammadde, istihdam ve enerji maliyetlerinin düşmediğini, buna rağmen ihracatın arttığını ifade etti. Bazı ekonomistlerin kur düzeyinin ihracat üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını iddia ettiğini belirten Oğuz Satıcı, şunları söyledi:
"Böyle düşünenler, döviz kurlarının daha makul seviyelerde yükseldiği son iki ayda ihracatta yaşanan hızlı artışı çok iyi analiz etmek zorundadırlar. Önümüzdeki aylarda son derece net şekilde göreceğiz ki doğru döviz kuru seviyesi ithalatı aşağıya çekerken, cari açığın da daha makul seviyelere inmesini sağlayacaktır. Bu değişim ile birlikte Türkiye ekonomisi daha dengeli bir yapıya oturma şansını elde edecektir."
Satıcı, gelecekte bazı ekonomistlerin düşük kur yüksek faiz sarmalını 'enflasyonla mücadelenin gereği' diyerek kamuoyunu etkilemeye çalışacağını, ama kalkınma, istihdam, büyüme,enflasyonla mücadelenin yolunun üretim ve ihracattan geçtiğini ifade etti.
Ortadoğu tedirginliği
Enflasyon hedeflemesinde yaşanan sapmanın arkasında Merkez Bankasının eski yönetimi bulunduğunu savunan Satıcı, son üç yılda faizleri gereğinden fazla yüksek tutarak kurları baskı altına almanın faturasını Türkiye ekonomisinin, enflasyonu kontrol altına alamayarak ödediğini belirtti.
Oğuz Satıcı Ortadoğu'daki çatışmanın gelecekte daha büyük savaşlara neden olmasından endişe duyduklarını buna Suriye ve İran'ın dahil olması halinde Türkiye'nin sınır ticaretinin olumsuz etkileneceğini söyleyerek şöyle konuştu: "Türkiye'nin önündeki en önemli güç, Ortadoğu'daki ateşin büyümesidir. Ama piyasa maalesef bu yokmuş gibi davranıyor."
'Türk insanı kazansın'
Enflasyonla mücadelede kur dışındaki enstrümanların kullanımı konusunda yöneltilen bir soru üzerine Türkiye'nin üretmeden tüketme tehlikesi içine girdiğini, ülkede peşin ve vadeli fiyat kavramlarının birbirine karıştırıldığını dile getiren TİM Başkanı Oğuz Satıcı, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'de birileri kazanmadığımız paraları harc atmak için de üzerimize baskı yapıyor. Biz tüketim düşmanı değiliz ama tüketilenin karşılığını Türk insanı kazansın istiyoruz. Plastik kartlarla harcama yaptırılarak Türk halkı farklı yerlere götürülüyor. Ekonomi yönetimi çok değerli, alınması gereken tedbirleri bizlerden iyi biliyor. Yeter ki belli merkezlerin güdümünden çıkmayı başarabilsinler."