Usaş sadece işletmeci olacak

Havayolu ikram bölümünü THY-DO&CO İkram Hizmetleri A.Ş.'ye 45 milyon dolara satan, Uçak Servisi A.Ş. (USAŞ) artık sadece havalimanı restoran işinde faaliyet gösterecek.

İSTANBUL - Havayolu ikram bölümünü THY-DO&CO İkram Hizmetleri A.Ş.'ye 45 milyon dolara satan, Uçak Servisi A.Ş. (USAŞ) artık sadece havalimanı restoran işinde faaliyet gösterecek. Böylece kuruluş ikram hizmeti verdiği THY dışında aralarında Pegasus, Onur Air ve Doğuş Havayolları'nında bulunduğu birçok müşterisini de kaybetmiş oldu.
Usaş yetkilileri Türkiye'den yerli ve yabancı birçok kuruluşa verdikleri tüm ikram hizmetlerini yeni kurulan THY-DO&CO'ya devrettiklerini ve bu pazardan çıktıklarını belirtti.
Yeni kurulan şirket faaliyetlerine 1 Ocak 2007 tarihinde başlayacak.
O zamana kadar Usaş faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek. Usaş'ın havayolu ikram hizmetlerini durdurmasının altında yatan en büyük neden kuruluşun satışlarının yaklaşık yüzde 60'ını THY'ye yapması. Bu nedenle Usaş, THY'nin beş yıllık ikram ihalesinin iptaliyle ciddi pazar kaybı yaşayınca ikram bölümüne ait malzeme ve çalışanlarını THY-DO&CO'ya 45 milyon dolara devretti.
Ön anlaşma imzalandı
Usaş'tan yapılan açıklamada "Taraflar arasında imzalanan ön anlaşma, Usaş'ın Türkiye'deki dokuz havalimanında bulunan uçak ikramına dair bütüm varlıklarının THY- DO&CO İkram Hizmetleri A.Ş.'ye satışını kapsamaktadır. Usaş bu geçiş sürecinde, THY ve diğer tüm havayolu müşterilerine yönelik hizmetlerin en kaliteli biçimde sürmesini öncelikli ilke edinmiştir. İmzalanan ön anlaşmanın maddeleri bu geçiş döneminde iş veriminin sürekliliğini ve müşteri memnuniyetini ön planda tutar niteliktedir. Usaş'ın kayıtlarına göre, havayolu ikramında çalışmakta olan daimi, mevsimlik ve part-time statüdeki 1494 çalışanla Usaş tarafından belirlenecek bir bölüm yönetici personel, THY-DO & CO'ya transfer edilecektir. THY-DO & CO'ya transfer edilecek personelin son isim listesi Usaş ile THY-DO & CO'nun imzalayacağı nihai anlaşmada ortaya konulacaktır" denildi.
Gate Gourmet Usaş, İstanbul ve Bodrum'da iç hatlar terminallerinde, Ankara, İzmir, Dalaman ve Antalya'da ise hem iç hem de dış hatlar terminallerinde olmak üzere toplam 88 satış noktasında havalanı işletmeciliği yapıyor. Verilen bilgiye göre Usaş, ayrıca Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne ait VIP salonlarına da yiyecek-içecek hizmeti sağlıyor.
Ayrıca Gate Gourmet Usaş, Port Lara proje kapsamında 2004 yılından bu yana, Antalya Lara plajında yerli ve yabancı turistlere restoran, büfe ve eğlence merkezinden oluşan sekiz işletmeyle hizmet sunuyor.
İstanbul İç Hatlar Terminali'nde bulunan The North Shield Pub, Divan Pub, Sushi Bar, Dragon Grill ve Tike de kuruluşun hizmet verdiğ ünlü restoranlardan bazıları.
Doğudan'la şirket kurdu
THY'nin Formula 1'in VIP catering (ikram) hizmetlerini veren Atilla Doğudan'la ortak kurduğu THY-DO&CO İkram Hizmetleri A.Ş. sayesinde 7 milyon dolarlık tasarruf sağlaması bekleniyor. Yeni şirket 1 Ocak 2007'de resmen faaliyete geçecek. THY'nin ortağı DO&CO ikram hizmetinde tecrübeli bir kuruluş. DO&CO'nun patronu Atilla Doğudan, havayolu catering hizmetlerine efsanevi F-1 pilotu Niki Lauda'nın kurduğu Lauda Air'le çalışarak başladı. Daha sonra da, dünyanın en çok izlenen otomobil yarışı Formula 1'in VIP catering hizmetleri ve Avrupa jet sosyetesinin partilerine verdiği ikramlarla adını dünyaya tanıttı.
Doğudan, Avusturya'nın başkenti Viyana'da verdiği catering hizmetlerinin yanısıra kentin merkezinde en çok tercih edilen bir restoran ve bir butik otel de işletiyor. Atilla Doğudan'ın sahibi olduğu Do&Co havacılıkta da tecrübe sahibi. Daha önce Emirates ve British Airways'in Busines Class, Lufthansa'nın First Class hizmetini veren firma, 1992'den bu yana Formula 1 organizasyonlarına katılan VIP davetlilere yemek hizmeti sunuyor.