Uslu: Boyner için üzüldüm ama sözümün arkasındayım

Uslu: Boyner için üzüldüm ama sözümün arkasındayım
Uslu: Boyner için üzüldüm ama sözümün arkasındayım

Salim Uslu, yaşanan süreçte TÜSİAD ın duruşunu beğenmediğini söyledi. fotoğraf: CEM öKSüZ / aa

ANKARA - Hak-İş Başkanı Salim Uslu, ‘konsomatris’ benzetmesiyle ilgili bir kez daha sözünün arkasında olduğunu açıkladı. Salim Uslu’nun referandum tartışmaları sırasında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) kastederek, “Sessiz kalanlar sivil toplum kuruluşu (STK) değil, sivil toplum konsomatrisidir” sözleri STK’lar arasında büyük bir tartışma başlatmıştı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu ile TÜSİAD, açıklama yaparak Uslu’nun tavrını kınamıştı.  

‘Niyetim üzmek değildi’
Uslu, Konfederasyon Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, kullandığı kelimelerle herhangi bir bireyi ya da kurumu taciz etmek, irite etme niyetinin bulunmadığını ifade ederek, “Bir kadın olarak TÜSİAD Başkanı Sayın Ümit Boyner, ziyadesiyle üzülmüş. Amacım ve kastım, kimseyi üzmek değildir. Sayın Boyner’in üzülmüş olmasına ben de üzüldüm. Kullanılmış bir sözcük toplum tarafından beğenilmemiş, yanlış bulunmuşsa, ben bunu doğru yada yanlış diye tartışmam” diye konuştu.

‘Linç kampanyası başlatıldı’
Uslu, Çorum’da yaptığı bir konuşmanın ‘abartılarak tartışıldığını’ belirterek, sözlerinin arkasında durduğunu, konuya ilişkin görüşlerini açıklamak için de basın toplantısı düzenlediğini kaydetti. Çorum’daki toplantıda, “2001 yılında yapılan Anayasa değişikliğine ‘Evet’ diyen ve bunu gazetelere verdikleri ilanlarla açıklayan sivil toplum örgütlerinin şimdi neden sessiz kaldıklarına ve içinde bulundukları tutarsızlığa dikkat çekmek” istediğini anlatan Başkan Salim Uslu, kullandığı bir sözcüğün kendisine karşı linç kampanyası yapmak isteyen bir takım gruplar tarafından malzeme olarak kullanıldığını öne sürdü.
Tartışmaya birçok yazarın da katıldığını kaydeden Uslu, bu yazarların işçi hareketini görmezden geldiğini, söz konusu TÜSİAD olunca kendisine cevap verme yarışına giriştiklerini savundu. Türkiye’nin AB İletişim Strateji Belgesi’ni basına gösteren Uslu, TÜSİAD’ın bu belgede yer alan ‘Danışma ve Yönlendirme Kurulu’ üyesi olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:
“Biz de, Hak-İş olarak aynı belgenin ‘Katılımcılar Kurulu’ üyesiyiz. Kurul üyesi olarak, 13 Eylül sabahı Brüksel’e gidecek TÜSİAD’ın ‘evet’ çıkması halinde ne diyeceğini merak ediyorum. ’Evet. Bu bizim başarımız’ mı diyecekler ya da ’hayır’ çıkması halinde ‘biz kötü yaptık’ mı diyecekler?” (aa)