Üst bürokrasi lüks bürokrasi oldu!

Üst bürokrasi lüks bürokrasi oldu!
Üst bürokrasi lüks bürokrasi oldu!
Üst düzey bürokratların lüks makam aracı sevdası Maliye'nin uyarı yazısı ile ortaya çıktı. Bakanlık, başkanlık, müsteşarlık, genel müdürlük ve rektörlüklere gönderilen yazıda, 'ekonomik olmayan tercih ediliyor' denildi. 2012 faturası 114.5 milyon lira!

Radikal.com.tr – Devlet üst bürokrasisi 2012’nin ilk on ayında araç satın alma ve kiralamaya 114,5 milyon lira harcayınca ekonomi yönetiminden uyarı geldi.
Zaman gazetesinden Ercan Baysal’ın haberine göre, Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü İlhan Hatipoğlu imzasıyla bakanlık, başkanlık, müsteşarlık, genel müdürlük ve rektörlüklere gönderilen yazıda “ekonomik olmayan satın alma ve hizmet alımı yöntemine başvurulduğuna” dikkat çekildi. Lüks makam araçlarının kirası yıllık 80 bin liraya kadar ulaşıyor.
Maliye’nin yazısına göre, ekonomik yöntemin tercih edilmesi için hizmet alım suretiyle kamuda kullanılan taşıtlara ait envanter çıkarılacak. Bu taşıtların sayısı, kullanım süresi, aylık ortalama kira bedeli, elektronik ortama taşınacak. Diğer taraftan kamuda taşıt alımlarına da devam ediliyor. Ocak-Ekim 2012 döneminde 219,3 milyon liralık taşıt alınırken toplam araç parkı 86 bin 500’ü aştı. On ayda bakım ve onarıma 97 milyon lira harcandı, yıllık yakıt gideri ise 1 milyar liradan fazla.

EKONOMİK OLMAYAN TERCİH SEBEBİ!


Bütçe Genel Müdürlüğü tarafından kamu kuruluşlarına 22 Kasım’da gönderilen yazıda, “İdarelerin taşıt ihtiyaçlarının bir kısmı ‘Hizmet Alımı Suretiyle Taşıt Edilmesine İlişkin Esas ve Usuller’ kapsamında karşılanmaktadırlar. Ancak taşıtların satın alma veya hizmet alımı bedeli, kullanma dönemindeki dolaylı-dolaysız maliyetleri ve elden çıkarma bedeli dikkate alınarak, satın alma veya hizmet alımı yollarından ekonomik olanın seçilmesi esas olmakla birlikte son dönemlerde bu hususa dikkat edilmemesi ve idarelerce ekonomik olmayan hizmet alımı yoluyla taşıt edinimi, kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasını engellemektedir” ifadelerine yer verildi.

ÇİPLİ İZLEMEDE 3.5 YILDIR ADIM ATILMADI

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Başbakanlık’ta bulunan Taşıt Kanunu’nun hayata geçirilmesine yönelik süreci hızlandıracaklarını geçen ay söylemişti. Ancak Başbakanlık’tan edinilen bilgilere göre kamu taşıtlarının çip yöntemiyle izlenmesini öngören düzenlemeye ilişkin somut bir adım atılamadı. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerine göre yılın ilk on aylık döneminde taşıt alımları için 219,3 milyon TL harcandı. Aynı dönemde hava taşıtı kiralama gideri için ise 94,8 milyon liralık ödeme yapıldı. Ocak-Ekim 2012 döneminde taşıt bakım ve onarım gideri ise 97 milyon TL oldu. Genel bütçeli idareler arasında en fazla taşıta sahip kurum Emniyet Genel Müdürlüğü olurken, onu 13 bin 879 araç ile Milli Savunma Bakanlığı, 8 bin 331 araç ile Sağlık Bakanlığı izliyor. Özel bütçeli idareler arasında da Orman Genel Müdürlüğü, 3 bin 135 adet ile en fazla taşıtı bulunan genel müdürlük.
3,5 yıl önce gündeme gelen, “Taşıt Kanunu Taslağı” geçen yıl Başbakanlığa gönderilmesine rağmen hayata geçmedi. 2013 yılında uygulamaya geçmesi planlanan düzenleme ile kamu araçlarının özel işlerde kullanılması dönemi kapanırken, amaç dışı kullanımlara ağır yaptırımlar getiriliyor. Düzenlemeyle devlet kurumlarında kullanılan araçların elektronik ortamda denetlenebileceği belirtiliyor.

bigPara.com