Üst kurul yetkisini devretmiş

Tütün Üst Kurulu'nda bulunan alkollü içki ticaretinin denetim yetkisinin il özel idarelerine verilmesine ilişkin yasal düzenleme hazırlığı büyük tartışma yaratırken, denetimin şu an da fiilen il özel idarelerinde olduğu ortaya çıktı.

ANKARA - Tütün Üst Kurulu'nda bulunan alkollü içki ticaretinin denetim yetkisinin il özel idarelerine verilmesine ilişkin yasal düzenleme hazırlığı büyük tartışma yaratırken, denetimin şu an da fiilen il özel idarelerinde olduğu ortaya çıktı.
Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, AKP'li bazı belediyelerin ardından hükümetin alkol yasağını ülke genelinde yaygınlaştırmayı amaçladığı eleştirilerine yol açan Tütün ve Alkol Piyasası Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı taslağının Başbakanlık ile Tütün ve Alkollü İçkiler Piyasasını Düzenleme Kurulu (TAPDK) tarafından hazırlanarak kendisine gönderildiğini ifade etti. Şu anda ortada ham bir metin bulunduğunu kaydeden Başbakan Yardımcısı Şener, taslağın, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri de alındıktan sonra şekilleneceğini belirtti.
Taşra teşkilatı yok
Başbakanlık yetkilileri ise 27 Mayıs 2004'te TBMM'de kabul edilen Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun uyarınca alkol de dahil tüm gıdaların üretimiyle ilgili denetim yetkisinin Tarım Bakanlığı'na verildiğini bildirdiler.
Tütün Üst Kurulu'nda ise toptan ve perakende piyasasının denetimi yetkisinin kaldığını ifade eden yetkililer, ancak TAPDK'nın, taşra teşkilatı bulunmadığı için, sayıları 200 bini bulan toptan ve perakende satıcılarının denetimini TEKEL'e yaptırdığını dile getirdi. Yetkililer, TEKEL'in alkol birimlerinin özelleştirilmesi üzerine ise üst kurulun İçişleri Bakanlığı ile bir protokol imzalayarak daha önce TEKEL aracılığıyla kullandırdığı yetkilerini bu kez il özel idarelerine devrettiğini belirterek, "Hazırlanan taslak, yasayı fiili duruma uydurmaktan ibaret" dedi. Bu görüşe karşı çıkanlar düzenlemeyle denetimin bürokratik hiyerarşinin eline geçeceğini öne sürüyor.