@bahadir_ozgr

Üstel 32 yıllık koleksiyonunu satışa çıkardı

Üstel 32 yıllık koleksiyonunu satışa çıkardı
Üstel 32 yıllık koleksiyonunu satışa çıkardı

'Topkapı Garajı' tablosu.

Aziz Üstel'in koleksiyonunu Artium Sanatevi açık artırmaya çıkarıyor. Üstel "Tablolar iyi prim yapmışken değerlendireyim istedim" dedi.
Haber: BAHADIR ÖZGÜR / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye ’de televizyonculuk tarihinin en renkli isimlerinden Aziz Üstel, 40 yıllık tablo koleksiyonunu müzayedeye çıkarıyor. Artium Sanatevi’nin 8 Mayıs’ta düzenleyeceği müzayedede Üstel’in 45 tablosu açık artırmaya sunulacak. Üstel’in tabloları arasında Ankara ’da TRT memuruyken 8 taksitle 3 bin 500 liraya aldığı ilk tablosu Necdet Kalay imzalı Topkapı Garajı da bulunuyor.
Artium Sanatevi’nin 79. müzayedesinde Hikmet Onat, İbrahim Çallı, Şeref Akdik, Hamit Görele, Fikret Mualla, İbrahim Safi, Naci Kalmukoğlu, Hasan Vecih Bereketoğlu, Cihat Burak, Nuri İyem, Sami Yetik, Nedim Günsür, Orhan Taylan gibi usta isimlerin eserleri yer alacak. Türkiye’nin en önemli peyzaj ressamlarından sayılan Hikmet Onat’ın çok az sayıda yaptığı interior konulu çalışmalarından “Topkapı Sarayı Valide Sultan İbadet Odası” isimli eseri müzayedenin başyapıtı olarak sunuldu. 100 bin liralık muhammen bedelle açık arttırmaya çıkacak eser 1953 tarihli ve 50x50 cm ölçülerinde. Müzelik değere sahip eserin müzayedede rekor fiyata ulaşması bekleniyor.
Üstel’in koleksiyonunda bulunan İbrahim Çallı’nın “Mesire Yeri” isimli tablosu 10 bin lirada, Fikret Mualla’nın “Barda Sohbet” çalışması 50 bin liradan Hasan Vecih Bereketoğlu’nun “Burgaz Ada Kalpazankaya” isimli tablosu 60 bin liradan açık arttırmaya başlayacak. Rüştü Sungur’un yöneteceği müzayedede toplam 231 eser satışa çıkacak.

‘Değerlenmişken satayım’
Yıllarca üzerine titrediği koleksiyonunu açık artırmaya neden sunduğunu anlatan Aziz Üstel, “Tabii ki hiçbir koleksiyoner asla koleksiyon yapmaktan vazgeçmez. Ancak elimdeki bu koleksiyon eserleri günümüzde oldukça kıymetlenmişken ve iyi prim yapmışken değerlendirmeyi isterim” dedi. Üstel, tablolarının satışından gelecek gelir ile koleksiyonunu daha da genişletmeyi, farklı eserlerle çeşitlendirmeyi istediğini de sözlerine ekledi.

İlk aldığı tabloyu 8 taksitte zor ödedi
Üstel, 1998’deki bir röportajında koleksiyonerliğini şöyle anlatıyordu: “Rahmetli eşim sayesinde koleksiyoner oldum. İlk aldığım resim Topkapı Garajı’ydı. 1979’da 500 lira peşin, 250 lira taksitle aldım. Öde öde bitmemişti.”

Üç koleksiyon daha müzayedede
Müzayedenin diğer önemli koleksiyonerleri ise Naci Terzi ile Gönül-Talha Çatılı. Eser sahipleri arasında Leyla Gamsız, Eren Eyüboğlu, Hasan Vecih Bereketoğlu gibi ressamlar yer alıyor. Ayrıca Eyüboğlu ailesi de Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Eski Akademi Bahçesinden“ konulu tablosu ile Eren Eyüboğlu’nun “Kabaklı Portre“ ismli çalışmasını açık arttırmaya sunacak.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  TRT

  ,

  Sohbet

  ,

  Resim

  ,

  Prim

  ,

  lira