'Üstü kalsın diyecek kadar zengin değiliz'

Eski Merkez Bankası Başkanı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İstikrar Enstitüsü Direktörü Süreyya Serdengeçti, çoğunlukla 'Üstü kalsın' denilerek alınmayan YKr cinsindeki madeni paralara sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

ADANA - Eski Merkez Bankası Başkanı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İstikrar Enstitüsü Direktörü Süreyya Serdengeçti, çoğunlukla 'Üstü kalsın' denilerek alınmayan YKr cinsindeki madeni paralara sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Amerika ve Avrupa'da bir cent'in para üstü olarak sıkça kullanıldığını, kimsenin 1 Cent'ini dahi kasalarda bırakmayarak istediğini belirten Serdengeçti, "Oralarda vatandaş bozuk parasını bankaya gidip tümletir veya süper marketlerde bir yardım kuruluşuna verilmek üzere bağışlar" dedi. "Üstü kalsın diyecek kadar zengin değiliz" diyen Serdengeçti, "Bir kuruşun hesabını yapmayı 30 yıldır enflasyonist ortamda yaşadığımızdan unuttuk. Yüksek enflasyon nedeniyle kuruşumuzun değerini bilme bilincini kaybetmişiz" ifadesini kullandı.
Süreyya Serdengeçti, alışverişlerde para üstü isteme bilincinin mutlaka kazanılması gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti: "Almadığımız bozuk paralar toplandığında büyük meblağlar ediyor. Biz millet olarak kendi paramızın kıymetini öğrenemedik. Bu paralar taşınmak istenmiyorsa, yaygın olmasada bazı marketlerde yardım kuruluşları için oluşturulan kavanozlara atılmalı. Ayrıca biriktirilip bütün bankalarda tümlenebilir. Paramıza sahip çıkmak için Yeni Kuruşumuza (YKr) sahip çıkmalıyız."