'Uyanık' yatırımcılar işbaşında

Batan Turkinvest AOG'nin müflis patronu Nasrullah Ayan, bugüne kadar 2 milyon dolar ödediği 10 repo alacaklısının şimdi de devleti soymaya çalıştığını öne sürerken...
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Batan Turkinvest AOG'nin müflis patronu Nasrullah Ayan, bugüne kadar 2 milyon dolar ödediği 10 repo alacaklısının şimdi de devleti soymaya çalıştığını öne sürerken, 1994'te 16 milyar olan alacaklarına fahiş faiz uygulatarak 31.5 trilyon liraya yükselten bu yatırımcıların hükümeti yasal düzenleme yapılması konusunda iknaya çalıştığı öğrenildi.
Şirketin iflası sonrasında 11 bini aşkın yatırımcıya ödeme yapılırken, bazı repo alacaklıları istihkak talebinde bulundu. Hisse senedi ve repo alacağı bulunan 151 kişinin toplam alacağının 31 milyon 128 bin YTL olduğu belirlerlendi. Bu tutarın 30 milyon 458 bin YTL'si ise repo alacağı bulunan 10 kişiye ait. Repo alacaklılarının açtığı davayı kazandıkları ve alacaklarına gecelik repo faizi işletildiği, bugüne kadar 480 bin YTL ödeme yapıldığı halde, anapara alacağının üzerinde hızla artan faiz alacakları oluştuğu belirtildi.
SPK 'ödemem' dedi
Yüksek miktarda repo alacağını mahkeme kararıyla kesinleştiren 10 kişinin avukatı, bu parayı SPK'dan istedi. Ancak, SPK özel fondan 'borç ödemeden aciz belgesi' olmadan ödeme yapılmasının yasal olmadığını, bu belge olsa bile hiçbir alacaklıya yasayla belirlenmiş sınırın üzerinde ödeme yapılmayacağını açıkladı. SPK'nın konuya ilişkin görüşü İstanbul 2. İflas Müdürlüğü'ne de gönderildi.
SPK'dan taleplerine yanıt bulamayan alacaklıların Ankara'da Adalet Bakanlığı başta olmak üzere tüm kurumlara giderek, bu ödemelerin yapılabilmesi için yasal düzenleme isteğiyle baskı yaptığı ifade ediliyor. Halen uygulanan düzenlemede ise aracı kurumlarda parasını kaybeden tüm yatırımcılara azami 2 milyar lira ödeme yapılması hükmü var.
1995 yılında iflas eden Türkinvest'te parasını kaybeden yatırımcılara, SPK Yasası'ndaki bir düzenleme ile azami 2 milyar lira ödeme yapılması hükme bağlanmıştı. Bu tutar, yeniden değerleme oranındaki artışla 2005 yılı için 10 bin 860 YTL'ye yükseldi. Fondan ödeme yapılabilmesi için borçlu şirkete iflas davası açılması ve tasfiye sonrasında alacağının borç ödemeden aciz belgesine bağlanması gerekiyor. İflas alacaklılarına bu belge verilirken, bu 10 yatırımcı gibi istihkak talebinde bulunanlara ise aciz belgesi verilmiyor.
'16 milyarlık alacak 31 trilyona yükseldi'
Hafta içinde bir toplantı düzenleyerek 10 eski alacaklısı için ağır suçlamalarda bulunan Nasrullah Ayan, 1995'te iflas eden Türkinvest'in 1997'de tüm borçlarını ödediğini açıklamıştı. Şirketten alacaklı 11 bin kişiye kanuni faiziyle ödeme yapıldığını anlatan Ayan, buna karşılık 10'u repo, 11'i hisse alacaklısı 21 yatırımcının, 98'den beri açtığı davalarla sürekli para aldığını söyledi. Ayan'ın verdiği bilgiye göre 10 repo yatırımcısına bugüne kadar 1.8 milyon dolar ödendi. 1994'te 16 milyar (450 bin dolar) olan alacaklarını, yıllık yüzde 6 bin 300 faizle 1998'de 800 milyara, 2004'te de 31 trilyona yükselten yatırımcılar, İflas Masası'nda para kalmayınca bu parayı SPK'dan talep etti. Ayan, "Beni soydular, şimdi de devleti soyacaklar" diye konuştu.