'Uyduya' tsunami talebi

Uydu üzerinden mobil iletişim hizmeti sunan Thuraya'nın Denizcilik Ürünleri Müdürü Gleb Larionov, dünyada 230 bin, Türkiye'de
4 bin Thuraya uydu tabanlı cep telefonu aboneleri bulunduğunu açıkladı.

İSTANBUL - Uydu üzerinden mobil iletişim hizmeti sunan Thuraya'nın Denizcilik Ürünleri Müdürü Gleb Larionov, dünyada 230 bin, Türkiye'de
4 bin Thuraya uydu tabanlı cep telefonu aboneleri bulunduğunu açıkladı.
Thuraya hizmet ve ürünlerinin tanıtıldığı İstanbul'daki Boat Show Fuarı'nda konuşan Gleb Larionov, merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) olan Thuraya şirketinin iki uydusu ile sesli iletişimin yanında data aktarabildiğini, faks gönderebildiğini ve sistem üzerinden internete girilebildiğini söyledi. Larionov, Thuraya uydu tabanlı cep telefonlarının diğer cep telefonlarından farkının baz istasyonunun uyduda olmasından kaynaklandığını belirterek, "Bu uydu üzerinden 120 ülkeyi kapsayan bir sistem" dedi.
İstanbul'a denizcilik çözümlerini anlatmak için geldiklerini dile getiren Larionov, "Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'de balıkçılar, gemiler için tek çözüm uydu iletişimleri. O nedenle önemli bir potansiyel" diye konuştu.
Fiyatı cep telefonu kadar
Larionov, uydu tabanlı cep telefonu cihaz fiyatlarının da cep telefonu fiyatında olduğunu belirtti. Amaçlarının GSM ile rekabet etmek olmadığını belirten Larionov, Thuraya kullanıcılarının genelde GSM kapsama alanlarının dışına çıkarak denizde ve çölde iş yapan kesim olduğunu söyledi.
BAE'deki Thuraya'nın ana hissedarı Etisalat'ın Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle ilgili hazırlık yapan konsorsiyumların içinde bulunduğuna işaret eden Larionov, bunun Türk pazarının potansiyelini gösterdiğini anlattı.
Dedeman Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Thuraya Türkiye'nin Genel Müdürü Hakan Çelikoğlu da özellikle Türkiye'nin önde gelen bankaları, uluslararası şirketleri, afet koordinasyon merkezleri ve elçiliklerin afetlere, depreme karşı kesintisiz iletişim sağlayan Thuraya uydu telefonlarını aldığına işaret etti. Çelikoğlu, "Türkiye'deki uluslararası firmaların ilgisi tsunaminin depremi hatırlatmasıyla daha da yoğunlaştı. Özellikle büyük, örgütlü, afete karşı önlem alma prensibi olan organize şirketler uydu telefonu alıp kullanmaya başladı" dedi.
Çelikoğlu, Turkcell ile uluslararası dolaşım konusunda imzaladıkları işbirliği anlaşmasının devam ettiğini, Avea ve Telsim ile de bu konuda temaslarının bulunduğunu dile getirdi.