'Uygun ev bulan faize bakmasın'

Konut kredisi pazarında yüzde 14'lük payla ilk sırada yer alan Akbank'ın perakende bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı Hakan Binbaşgil, faizlerin yüzde 2'nin altında seyrettiğini hatırlatarak bu seviyedeki faizler için uygun vadenin üç-beş yıl olduğunu söyledi.
Haber: YASEMİN KAPIYOLDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Konut kredisi pazarında yüzde 14'lük payla ilk sırada yer alan Akbank'ın perakende bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı Hakan Binbaşgil, faizlerin yüzde 2'nin altında seyrettiğini hatırlatarak bu seviyedeki faizler için uygun vadenin üç-beş yıl olduğunu söyledi. "Önemli olan evin fiyatı ile kredi fiyatı arasında en iyi dengeyi tutturabilmek" diyen Hakan Binbaşgil, faizler düştüğünde artan kredi talebine paralel olarak ev fiyatlarının arttığını, bu nedenle sadece faize bakmanın doğru olmadığını ifade etti.
Tüketicilere, uygun fiyata ev bulduklarında bugünkü faiz seviyelerinden kredi kullanmalarını da öneren Binbaşgil, beş yıllık vadenin uygun olmasını, "Faiz yüksekse vade uzasa da taksitler fazla düşmüyor" diyerek açıkladı.
Hedefler yarıya indi
Türkiye'de ihtisaslaşmış banka şubeleri arasına, 'Büyük Kırmızı Ev' ile konutu da dahil eden Akbank'ın, bu alandaki kredilerinin toplamı 3 milyar YTL'yi buluyor. Geçtiğimiz temmuz ayında faaliyete geçen Büyük Kırmızı Ev'in, sıradan bir şubeye kıyasla beş katı işlem hacmi yarattığını belirten Hakan Binbaşgil, müşteri sayısına bakıldığında da on misli bir trafik olduğunu söyledi.
Binbaşgil, yüksek faizler nedeniyle konut sektöründe genel olarak bir durgunluk yaşandığını ve bunun konut kredilerinde yıl sonu hedeflerini yarı yarıya düşürdüğünü de açıkladı.
Uzun vadeli stratejilerinde geri adım atmadıklarını ifade eden Binbaşgil, şöyle konuştu: "Konut piyasası, faizler yüzde 1'ler civarına geldiği zaman hareketleniyor. Ancak ben hep şunu söylüyorum; sadece faize bakmamak lazım. Önemli olan evin fiyatı ile kredi fiyatı faizi arasındaki dengeyi tutturabilmek."
Faiz düşünce fiyat artıyor
"Faiz, yüzde 1'in altına düşer, evin fiyatı üç katına çıkarsa müşteri için avantajlı olmaz. Faizler düştüğünde talep arttığı için ev fiyatları da artıyor" diyen Binbaşgil, "Faizler çok yükseldikçe uzun vadelere girilmemesini öneriyorum. Çünkü faiz yüksekse vade uzasa da taksitler fazla düşmüyor. Bu seviyedeki faizler için uygun vadenin 3-5 sene olduğunu düşünüyorum. Yeter ki tüketici uygun fiyata, beğendiği, zevkle oturabileceği bir ev bulsun" ifadesini kullandı.
Akbank'ın bireysel kredi hacminin 5.9 milyar YTL olduğunu belirten Binbaşgil, Türkiye'de her altı konut kredisinden birini Akbank'ın verdiğini açıkladı.
Şube değil konut merkezi
İşi sadece konut kredisi vermek olan Büyük Kırmızı Ev şubesiyle ilgili bilgi veren Hakan Binbaşgil, şunları anlattı: "Zincirlikuyu'da açılan ilk şubede müşteriler, normal bir banka şubesinde göreceklerinden daha farklı hizmetle karşılaşıyor. Kredi dışında danışmanlık hizmeti de alıyorlar. Büyük Kırmızı Ev konsepti içinde emlakçılar ve taahhüt şirketleri de var. Dolayısıyla bu şube hem emlakçılarla hem taahhüt şirketleriyle yakın çalışıyor.Burayı konut kredileriyle ilgili bir bilgi alışveriş merkezi olarak da düşünebiliriz."
Konut edinmek isteyen bireylerin, ihtisaslaşmış bir şubede pekçok kolaylıkla karşılaştığını anlatan Binbaşgil, "Burada İstanbul'la ilgili inanılmaz bir bilgi birikiyor. Nerede, hangi proje var, hangi konut kaça satılıyor? Şubeye gidiyorsunuz, arkadaşlar bu konularda size son derece detaylı bilgi verebiliyor" diye konuştu.