'Uygun fiyat' isteyenlere

Türkiye'de bin kişiye düşen otomobil sayısı halen 70 adet civarında. Bu rakam Avrupa Birliği ülkelerinde 476'ya ulaşmış durumda. Otomotiv sektörü yetkilileri, otomobil sahipliğindeki bu adetsel uçurumun birinci derecede sorumlusunun 'vergi' olduğu konusunda hemfikirler.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'de bin kişiye düşen otomobil sayısı halen 70 adet civarında. Bu rakam Avrupa Birliği ülkelerinde 476'ya ulaşmış durumda. Otomotiv sektörü yetkilileri, otomobil sahipliğindeki bu adetsel uçurumun birinci derecede sorumlusunun 'vergi' olduğu konusunda hemfikirler. Vergi karşılaştırması yapıldığında haksız olmadıkları görülüyor. Binek otomobillerde Türkiye'deki vergi yüzde 37 ile yüzde 84 arasında değişiyor. Avrupa'da bu oranlar en yüksek yüzde 25 civarında. Örneğin Volgswagen Yeni Polo'nun Türkiye'deki anahtar teslim satış fiyatı 24 bin 965 YTL. Bu rakamın vergilerden arındırılmış hali ise 15 bin 66 YTL. Yani tüketici baştan yaklaşık 10 bin YTL'lik vergi ödüyor. Durum böyle olunca, kişi başına milli geliri 4 bin 184 dolar seviyesindeki bir ülkede otomobil de ekonomideki iyileşmeye paralel inen kredi faizlerine, kampanyalara, peşin indirimlere rağmen 'lüks' olmaktan kurtulamıyor.
Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen kendilerini terk etmeyen türden bir 'araba sevdası'na sahip tüketiciler de var. 'Ayağımı yerden kessin' mantığından biraz uzaklaşmış olup, ikinci el piyasa ile sıfır km fiyatlar arasındaki makasın daraldığını görüp, otomobil firmalarının fiyat listelerine göz atanlar için yaptığımız derlemenin yol gösterici olacağına inanıyoruz.

Yeni Fiat Palio 1.2 Activa
Yakıt tasarrufuna önem verenler için 1.2 litrelik 8V, 60 beygir
güç üreten motorla sunuluyor. Gövde rengi tamponlar, hidrolik direksiyon, elektrikli ön camlar standart opsiyonlar arasında yer alıyor. Kampanyalı fiyatı 18 bin 500 YTL.

Ford Fiesta Comfort 5K 1.4i
1.4 litrelik motor 80 beygir güç üretiyor. Maksimum 168 km/saat hıza ulaşabiliyor. Ortalama yakıt tüketimi 6.4 litre. Klima standart opsiyon olarak sunuluyor. Kredili fiyatı 25 bin 342, peşin fiyatı 23 bin 887 YTL.

Opel Corsa 5K 1.0i
Corsa 5K 1.0i Twinport Essentia'nın 60 beygir gücündeki motoru şehir dışında 4.4 litre, şehiriçinde 6.9 litre yakıt harcıyor. Twinport teknolojisi benzinin tasarruflu kullanımını sağlıyor. Paslanmaya karşı 12 yıl garantili. Kampanyalı fiyatı 22 bin 242 YTL

Chevrolet Kalos HB 1.2
Chevrolet Kalos HB 1.2 maksimum 157 km/s hız yapıyor. Ortalama yakıt tüketimi 6.6 litre. Yükseklik ayarlı ve katlanabilir koltuklar var. Bagaj ve yakıt depo kapağı kumanda düğmeleri tüketicilere kolaylık sağlıyor. Fiyatı 21 bin 560 YTL.

Hyundai Getz 1.3 GLS
Maksimum hızı 166 km/saat. Standart opsiyon seçenekleri arasında sürücü ve yolcu hava yastığı,üçüncü stop lambası, arka koltuklarda hareketli baş dayanakları, elektronik şifreli motor kilidi ve dört hoparlörlü radyo CD mp3 çalar da bulunuyor. Fiyatı 20 bin 990 YTL

Kia Rio 1.3 4NB Trend
Kia Rio 1.3 4NB Trend'in yükseklik ayarlı direksiyon, sürücü hava yastığı, merkezi kilit, otomatik ön camlar, yan çıtalar, immobilizer, far yükseklik ayarı gibi donanım özellikleri var. 20 bin 620 YTL'lik fiyatı peşin indirimiyle 19 bin YTL'ye inmiş durumda.