Uygun fiyata yeni Megane

Yenilenen Megane'ın Türkiye'de üretilen sedanı şubat sonunda, hatchback, coupe, stationwagon, coupe-cabriolet karoserleri ise nisana kadar iç pazarda satışa sunulacak.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

NICE - Yenilenen Megane'ın Türkiye'de üretilen sedanı şubat sonunda, hatchback, coupe, stationwagon, coupe-cabriolet karoserleri ise nisana kadar iç pazarda satışa sunulacak. Otomobilin tasarımı, modern ve ince çizimli farları, elden geçirilen tampon ve radyatör ızgarası, yarı saydam stop lambaları, yeni jant ve jant kapaklarıyla zenginleştirildi. Yeni Megane'a ekstrem mavi, poyraz gri, kumsal bej, petrol yeşili (sadece coupe-cobriolet'de) ve Alp mavisi (sadece Megane Sport'da) renk seçenekleri eklendi. Daha fazla konfor için de araca arka park sensörleri ve yeni nesil navigasyon sistemi takıldı.
Yeni modelin geliştirilmesi için 93 milyon avro harcandı. Sadece Scenic ve Grand Scenic'te mevcut özellikler değişmedi. Yetkililer, yapılan yeniliklerin aracın fiyatına nasıl yansıyacağı şeklindeki soruya, "Fransa pazarında çok ufak bir yükseliş yaşandı. Yenilikler o kadar fazla ki müşteri yine de verdiği fiyat ve ürünün özelliklerini karşılaştırıldığında avantajlı oluyor" yanıtı verdi. Karoser zenginliği ile Batı Avrupa'da Megane'ın tüm müşteri tiplerine seslendiğini belirten yetkililer, 'yenilenmenin' Türkiye'de müşteri kitlesini nasıl etkileyebileceği konusunda ise, "Otomobilde daha fazla lüksü daha uygun fiyata isteyen bir müşteri kitlesine de seslenebiliriz" dedi.
BMW müşterisine talip
Megane'da motor seçenekleri de yenilendi. Çalışmalar özellikle dizel motor tipleri üzerinde yoğunlaştırıldı. 2.0 litrelik yeni dizel motor Türkiye'ye gelmeyecek. Ancak, 1.5 litrelik 100 beygirlik motor portföye eklenecek. 2.0 litrelik yeni dizel motorun yurtdışında BMW müşterileri tarafından ilgi görmesi bekleniyor.
Dünyada 2002 yılındaki lansmandan 2005 sonuna kadar tüm kasa tipleri dahil 2 milyon 400 bin Megane üretildi. Megane'ın sedanı Türkiye'de hatchback, coupe, stationwagon İspanya, hatchback, coupe-cabriolet ve monospace karoserleri Fransa'da üretiliyor. Beş Megane'dan biri Avrupa dışına verildi. Batı Avrupa dışındaki 75 ülkede ise 2002 yılı sonu ile 2005 Eylül arasında 280 bin Megane satıldı. 2005 satışı 2004'e göre yüzde 24 arttı. Bu başarıda Bursa fabrikasında üretilen sedan kasa da etkili oldu. Çünkü Bursa üretiminin yaklaşık yarısı Batı Avrupa dışındaki pazarlara satılıyor. Türkiye'de 2003'ten bu yana 260 bin Megane sedan üretildi. Bu rakamın 190 bini ihraç edildi. İhracat pazarının lideri İspanya. İspanya'yı Fransa, İtalya, Portekiz izledi.
İspanya ile başa baş
Türkiye ve İspanya'daki Megane sedan rakamları yakın. Sedandan bu yıl 90 bin adet üretilecek..
F1 Team isimli seri
Renault Sport, Renault'nun 2005 yılında Formula 1'de kazandığı Markalar ve Pilotlar Şampiyonluğu'nu kutlamak amacıyla Yeni megane F1 Team isimli özel bir seri sunma kararı da aldı. Bu seriden sadece bin 300 adet üretilecek. Yeni Alp Mavisi renkli bu koleksiyonda, siyah alüminyum jant, yaldızlı siyah renkte dikiz aynası kapakları var. Ön çamurluklarda ve ön ve arka tamponlarda F1 Team logosu kullanılmış. Markalar Şampiyonu ibaresi taşıyan Renault F1 Team plaketi de kabinin içini süslüyor. Şaside sertlik hissini ve viraj geçiş hızını artıran özel ayarlı amortisör ve yay kullanılmış.