Uyum için mali destek yağmuru

Avrupa Komisyonu, mali yardımları etkili kullanan Türkiye'ye finansman desteğini artırıyor. Yürütülen ve kısa süre içinde başlayacak olan projelerin AB tarafından karşılanan finansman desteği 920 milyon avroyu buldu.

ANKARA - Avrupa Komisyonu, mali yardımları etkili kullanan Türkiye'ye finansman desteğini artırıyor. Yürütülen ve kısa süre içinde başlayacak olan projelerin AB tarafından karşılanan finansman desteği 920 milyon avroyu buldu. Türkiye ile AB'nin imzaladığı 2004 programındaki 38 projenin büyüklüğü de 329 milyon avro.
Türkiye ile Avrupa Komisyonu arasında 2004 programına ilişkin Finansman Zaptı, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Devlet Bakanı Ali Babacan tarafından imzalandı. 38 projeden oluşan 2004 mali programı, Türkiye'nin AB katılım öncesi yükümlülüklerini yerine getirmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.
AB'nin mali desteğini alan projelerin en büyüğünü Gümrük Müsteşarlığı yürütüyor. AB'nin 22.5 milyon avro katkıda bulunduğu projeye Türkiye'nin katkısı 6 milyon avro olacak. Proje kapsamında Türk Gümrük İdaresi modernize edilecek. AB finansmanı ile gerçekleşen projeler arasında İçişleri ve Adalet bakanlıklarının yürüttüğü büyük projeler de var.
2006'da yardım artacak
Avrupa Birliği'nin mali yardım prosedürü gereğince 2004 yılında kesinleşen 38 projenin yatırım bölümü için ulusal kaynaklardan sağlanması gereken katkı yaklaşık 94.2 milyon avro oldu. Program kapsamındaki projelerin toplam büyüklüğü ise 329 milyon avro iken, 94.2 milyon avronun dışındaki bölüm AB tarafından karşılanacak.
Tamamlananlar dışında, mali işbirliği çerçevesinde yürütülen ya da AB prosedürleri doğrultusunda yakın zamanda uygulamasına geçilecek proje sayısı 104'e ulaştı. Bunlar için sağlanan AB finansman desteği yaklaşık 920 milyon avroyu buluyor. Desteğin 2006'da daha da artması bekleniyor.