Uzan parasına İsviçre'den blokaj

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Uzanların İsviçre'deki 190 milyon dolarının bloke edildiğini açıkladı. TMSF'nin Meclis'e verdiği brifinge Cem Uzan da katılmak istedi ama bu talep reddedildi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Uzanların İsviçre'deki 190 milyon dolarının bloke edildiğini açıkladı. TMSF'nin Meclis'e verdiği brifinge Cem Uzan da katılmak istedi ama bu talep reddedildi.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'na dün brifing verdi. Bunu öğrenen Cem Uzan da Can Ataklı aracılığıyla Komisyon Başkanı Sait Açba'ya başvurarak, hem Uzan Grubu'nun TMSF'ye olan borçları, hem de aralarında eskiden Uzan Grubu'na ait olan televizyon ve gazetelerin de yer aldığı TMSF bünyesindeki medya kuruluşlarının satışını kolaylaştıran yasa teklifinin görüşmeleri nedeniyle komisyona bilgi vermek istediğini iletti. Açba, brifingin TMSF'nin tüm faaliyetlerini kapsadığını, toplantıda sadece Uzan Grubu' nun borçlarının konuşulmadığını belirterek, talebi geri çevirdi.
Komisyon, TMSF bünyesindeki medya kuruluşlarının satışını kolaylaştıran yasa teklifinin görüşmelerine de başladı. Şener, komisyondaki konuşmasında Uzan Grubu'nun yurtdışı para transferlerinin tespiti için TMSF başkanlığında MASAK, Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ve BDDK'nın katılımıyla komisyon kurulduğunu, komisyonun öncelikle İsviçre Federal Savcılığı'nın soruşturması kapsamında dondurulan yaklaşık 190 milyon dolarlık hesapla çalışma başlatıldığını ve savcılık ile görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Komisyon, yasa teklifinin alt komisyona havale edilmesi ve görüşmelere bayram tatilinden sonra devam edilmesi kararlaştırıldı.
CHP'den TMSF'ye eleştiri
TMSF'ye devredilen bankalarla ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında komisyona bilgi veren Ertürk, milletvekillerinin sorularını da yanıtladı. CHP'li üyeler, TMSF'nin batık bankalar dolayısıyla Hazine'den aldığı borçların silinmesi yönündeki açıklamaları eleştirdi. Tahkimin düşünülmesi yerine batık bankerlerden tahsilat miktarının artırılmasına çalışılmasını isteyen CHP milletvekilleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndaki eksik üyeliklerin doldurulmaması nedeniyle
İmarbank'a el konulması sürecinde yaşanan gecikmenin sorumluları hakkında neden bir işlem yapılmadığını sordular.