'Uzan sıkıntı çıkarmamalı'

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ten Uzan'a mesaj: Borcun ancak varlık satılarak ödeneceğini görüp tehditten kaçınmalı.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Motorola ile görüşmelerinin olumlu bir seyirde yürüdüğünü belirterek, Telsim satışı öncesinde konuyu bitirme kararlılığında olduklarını söyledi. Ertürk, "Satışa bağlı Nokia ödemesi benzeri anlaşma tercihimiz. O kabul görmezse erken ödeme durumu söz konusu olur. Şu anda Motorola ile erken ödeme opsiyonunu da konuşuyoruz" dedi.
Genç Parti (GP) Başkanı Cem Uzan ile çok sayıda görüşme yaptıklarını belirten Ertürk, "Bize çözüm anlamında yazılı veya sözlü tekliflerde bulundu. Çözümün önşartı samimiyet ve borçlarını gerçekten ödeme niyeti. Burada protokol ya da borç tasfiye görüşmeleri eğer zaman kazanmaya yahut fonun attığı adımı geri almasını sağlamaya dönükse bunlardan sonuç çıkması beklenemez" diye konuştu. Şirketleri satarak alacak tahsil edebileceklerini kaydeden Ertürk, şöyle devam etti:
"Samimiyet, sübjektif bir değerlendirme değil. Aynı zamanda bize verdiği tekliflerin geçerliliği, hayata geçirilebilme imkânlarının zayıflığı konusunda da kendini gösteriyor. Açıkça söylemeden bizden bekledikleri şu: Bu varlıkların satışını birlikte yapmak ya da bu satışta kendilerinin de inisiyatif sahibi olmalarını sağlamak. Hatta mümkünse satışların bir kısmını yapıp buradan alacağımız tahsilatlardan sonra kalan varlıkları kendilerine devretmek.
Ama bu mümkün değil. Şirketlerle ilgili ilan ettiğimiz değerler o gruptan olan alacaklarımızın yarısını bile karşılayamıyor. Geçen gün yapılan bir çalışmaya göre yüzde 27. Sonuçta bu varlıkları satmak kaçınılmaz. Kendilerinden beklediğimiz, kendi menfaatlerine olan durum, bizimle işbirliği yapması. İşbirliği derken, elbette inisiyatifin bizde olması, ama satışlarda hukuksal problem çıkarmayacağını taahhüdü ve yardımcı olması. Ancak tersini yapıyorlar."
'Bize destek olmalı'
Ertürk, satarak alacağı tahsil dışında başka imkân olmadığını, şirketlerin çalıştırılarak, bunlardan yaratılacak değerlerle borcun ödenmesi imkânının neredeyse sıfır olduğunu, Cem Uzan'ın varlık satarak borcun tasfiye edilmesi konusunu görmesi gerektiğini söyledi. Ertürk, "Bu varlık satışının en yüksek değerlerle yapılması için kendisinin hukuksal sıkıntılar çıkarmaması, hatta tehditvari şeylerden kaçınması ve düzgün, problemsiz satışlar yapmamızı sağlaması gerekir. Bunu hiçbir şey yapmayarak ve bize güvenerek sağlayabilir. Çabalarımıza destek olmak varken bizi engellemeye çalışması, hukuksal yönden tehdit etmekle meşgul olması, zamanını bu tarafa yönlendirmesi anlayabildiğim durum değil. Hukuksal tehdit dediğim, bizi müeyyidelerle caydırmaya çalışması... Şöyle yapıyorlar. Neredeyse haftada bir, bazen daha sık ihtarnameler geliyor. Bunların hukuki geçerlilikleri yok. Burada moral bozmaya, kararlılığımızı zedelemeye çalışıyorlar."
Star'dan beklentiler
Açıkladıkları değerler gerçekleşirse Star Medya Grubu'ndan 270 milyon dolar, çimento şirketlerinden 430 milyon dolar ve Telsim'den 2.8 milyar dolar gelir beklediklerini belirten Ertürk, "Bunlar bizim satış beklentimiz. Umudumuz yukarıya çıkması. O yönde işaretler de var" diye konuştu. Star Medya Grubu satış takviminin 21 Eylül'de başlayacağını bildiren Ertürk, yedi radyo, iki ulusal kanal ve bir gazetenin satılacağını, bütün yerli medya kuruluşlarının Star Medya Grubu'yla ilgilendiğini, ilgilenen yabancı kuruluşların sayısının da artabileceğini kaydetti.
Uzan Grubu çimento şirketleri satış takviminin de 10 Ekim'de başlayacağını duyuran Ertürk, dokuz fabrikanın satılacağını, erteleme olmadığını belirtti. Ertürk, devraldıkları günden itibaren Telsim'e yerli-yabancı çok sayıda kuruluşun ilgisi olduğunu belirterek, daha çok yurtdışından ilgi geldiğini, aralık ayındaki ihaleye bazı yurtdışı kuruluşların yurtiçi ortaklarla girmesini beklediklerini söyledi. Ahmet Ertürk, Nokia ile uzlaşılan borcun Telsim varlıklarının satışında ihale bedelinden ödenmesi için gereken TMSF kurul kararının verildiğini, anlaşmanın hayata geçirildiğini, ancak TMSF kurul kararının hukuksal olarak deklare edilmediğini kaydetti.
Telsim'in Motorola borcu
Motorola ile görüşmelerinin de olumlu bir seyirde yürüdüğünü belirten Ertürk, şunları kaydetti: "Onlarla da satıştan önce konuyu bitirme kararlılığındayız. Burada karşı tarafın bir kısmı kesinleşmiş, bir kısmı da kesinleşme aşamasında olan davalardan vazgeçmesi, bu alacaklıların bütün ihtilafları bitirmeleri kaydıyla biz bir anlaşma modeli üzerinde çalıştık. Nokia ile anlaşma imzalandıktan itibaren bu davaların takibinin durdurulması, ihtilaflardan tamamen vazgeçilmesinin ödemeye bağlanması şeklinde model kurduk. Satışta ödenecek meblağ kendilerine ödendikten sonra tüm davalar sonuçlandırılacak. Bu tabii farklı model de olabilir. Davaların hemen sonuçlanmasını istiyorsak, orada ödeme biraz daha erkene çevrilebilir."
Ertürk, Nokia ile satışa bağlı ödeme üzerinde konuştuklarını, Motorola ile iki ihtimal üzerinde de çalıştıklarını vurgulayarak, Motorola ile davaların sürdürülmesinin getireceği risk ve yükümlülükleri de düşüneceklerini, kararı ona göre vereceklerini söyledi. Ertürk, "Satışa bağlı Nokia ödemesi benzeri anlaşma tercihimiz. O kabul görmezse erken ödeme söz konusu olur. Şu anda Motorola ile erken ödeme opsiyonunu da konuşuyoruz. Erken ödemede ikili bir şey düşünülebilir. Bunlardan birincisi kısmi erken ödeme, kısmen satışa bağlı. Diğeri de tamamını ödeme. Satışın da hızlanmasıyla beraber biz de o görüşmeleri sonuçlandırma aşamasına geldik" diye konuştu. Telsim'in 2 milyar 804 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkarıldığını anımsatan Ertürk, bu değerin yüksek olduğunu, daha yukarısına çıkılacağını söyleyenler de bulunduğunu, kaydetti.
Ahmet Ertürk ayrıca, şu ana kadar 11 hâkim ortak grubuyla protokol imzaladıklarını, protokole bağladıkları toplam miktarın 7 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, "Henüz protokole bağlamadığımız yaklaşık 5 milyar dolar alacak var" dedi. Henüz yönetimlerini devralmadıkları bazı gruplar da olduğunu anlatan Ertürk, şöyle dedi: "Bank Ekspres'le ilgili protokol çalışması yapıyoruz. Yakında sonuca varacağız. İnşaat sektörünün canlı olduğu bugünlerde o grubun da bazı inşaat projelerinin hayata geçmesi halinde bizim oradan alacaklarımızın tahsil imkânı yüksek görünüyor. Bu amaçla inşaat projelerini hayata geçirecek bir düzenleme için çalışıyoruz."
TMSF'nin 'tahsili gecikmiş alacak satışı ihalesi'nin başarılı olduğunu belirten Ertürk, "Önümüzdeki 5-6 ay içinde 5 milyar dolar hedefimiz var. Bu rakamı gerçekleştirmeyi bekliyoruz" dedi. Ertürk, TMSF'nin hiç kimseye, hiçbir grup ve aileye karşı intikam duyguları içinde olmadığını sözlerine ekledi.
'Çukurova'nın bir temerrüt hakkı kaldı'
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Bank Ekspres'le ilgili bir protokol çalışması yaptıklarını, yakın zamanda bir sonuca ulaşacaklarını söyledi. Ertürk, fonun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bünyesinde faaliyet gösterdiği dönemde hâkim ortaklar ve diğer alacaklılardan yaklaşık 1.5 milyar dolar tahsilat yapıldığını belirterek, tahsilat miktarının bugün itibarıyla 3 milyar dolara ulaştığını açıkladı.
Çukurova Grubu'nun 31 Ağustos ödemesini yapmadığını belirten Ahmet Ertürk, şunları kaydetti: "Bunun önümüzdeki ayla birlikte yapılmasını bekliyoruz. Bu arada Turkcell ve Yapı Kredi'de bulunacak çözümler bize alacaklarımızın tamamını tahsil etme imkânı getirecek. Orada da olumlu gelişmeler olmasını bekliyoruz. Açıkçası grubun bu konuda biraz daha hızlanmasını, çalışmalarını sonuçlandırmasını bekliyoruz. Ağustos ödemesinin yapılmamasıyla ilgili gerekçe göstermediler. Zaten sözleşmede dört temerrüt hakları var. Üçünü kullanmış oldular. Yeni bir temerrüt olursa o da artık grubun son temerrüdü olmuş olacak. Önümüzdeki ayda da ödenmemesi halinde elbette protokolün feshi sebebi."