Uzan'a altı gün hapis cezası

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Asliye Ceza Mahkemesi, Genç Parti (GP) Genel Başkanı Cem Uzan'a...

KARS - Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Asliye Ceza Mahkemesi, Genç Parti (GP) Genel Başkanı Cem Uzan'a, 2004'te Sarıkamış'ta düzenlediği mitingde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle altı gün hapis cezası verdi. Uzan'ın cezası, 493 YTL para cezasına çevrildi.
GP Genel Başkanı Cem Uzan, Sarıkamış'ın Gaziler Mahallesi'nde 5 Şubat 2004'te yaptığı mitingde, "Sen şimdi o senelerce elini öptüğün hocanı içeri atmaya çalışmıyor musun? Peki ayıp değil mi? Bu senin karaktersizliğini ortaya koymaz mı? Buradan diyorum ki, sayın Başbakan erkekçe davran, yiğit ol, mert ol, gel benimle hesaplaş. Bak ben buradayım" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şikâyeti üzerine Sarıkamış Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın son duruşması yapıldı. GP Genel Başkanı Cem Uzan'ın daha önce uzlaşma için yaptığı başvuru, Başbakan Erdoğan'ın avukatları tarafından kabul edilmedi.
Cezada indirim yapıldı
Mahkeme, bunun üzerine GP Genel Başkanı Cem Uzan'a Başbakan Erdoğan'a 'gıyabında hakaret ettiği' gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun 482/1'inci maddesi uyarınca yedi gün hapis ve 440 YTL para cezası verdi. Mahkeme, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın TBMM üyesi olması nedeniyle Uzan'ın cezasını altıda bir oranında artırarak sekiz gün hapis ve 513 YTL para cezasına çıkardı. Mahkeme, daha sonra takdir hakkını kullanarak cezada yeniden altıda bir oranında indirim uyguladı. Uzan'ın altı günlük hapis cezasını paraya çeviren Mahkeme, para cezasını toplam 493 YTL'ye dönüştürdü. Mahkeme, para cezasının da ertelenmesine karar verdi.