Uzan'dan AİHM tehdidi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) elinde bulunan medya kuruluşlarının satışıyla ilgili yasa teklifi hazırlamak için oluşturulan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine mektup gönderen Cem Uzan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gidebileceğini vurguladı.

ANKARA - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) elinde bulunan medya kuruluşlarının satışıyla ilgili yasa teklifi hazırlamak için oluşturulan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine mektup gönderen Cem Uzan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gidebileceğini vurguladı.
Yasa teklifini görüşmek üzere AKP'li 3 ve CHP'li 2 milletvekilinden oluşturulan alt komisyon üyelerine üç sayfalık mektup gönderen Cem Uzan, bugüne kadar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) sekiz ayrı ödeme planı sunduklarını, ancak yanıt alamadıklarını, randevu taleplerinin de kabul edilmediğini ileri sürdü.
Uzan yazısında, yasa teklifinin Komisyon'da görüşüldüğü ilk gün kendisinin gelerek bilgi vermek istediğini, ancak Komisyon Başkanı Sait Açba'nın, talebine ilişkin dilekçeyi teslim almadığını belirtti.
Çelişkili açıklamalar
Kişisel olarak İmar Bankası ile bağlantısı olmadığını savunan Uzan, 'Buna rağmen yasalara uymanın zorunlu olduğunu bilen bir işadamı ve parti genel başkanı olarak İmar Bankası zararını ödemeye hazır olduğunu TMSF'ye defalarca bildirdiğini' belirtti. Randevu taleplerinin TMSF tarafından kabul edilmediğini ileri süren Uzan, aynı yazıda çelişkiye düşüp, İmarbank konusunda bugüne kadar TMSF ile yapılan 15 görüşmeden dördüne şahsen katılarak 8 ödeme planı sunduğunu ifade etti.
Komisyonun gündemindeki yasa teklifiyle belki şirketlerinin kolay satılabilir hale gelmiş olacağını, fakat ileride doğacak hukuki sorunlarda alıcıların tam koruma altına alındığını ve yükün sadece devlete bindirildiğini de kaydeden Cem Uzan, yazıda şöyle dedi:
"Teklifte ileride doğacak bir hukuki durumda ödenecek tazminat ile satış bedeli eşit tutulmaktadır. Bu durumda, değerinin çok altında satılacak şirketle ilgili iptal kararı çıktığında tazminat da değerinin çok altında ödenecek. Oysa bu konu AİHM'ye götürüldüğünde ödenecek tazminat şirketin gerçek değeri üzerinden olacaktır. Bunun Türkiye ekonomisine vereceği hasarı sanırım takdir edersiniz."
Yasa teklifiyle TMSF Başkanı ve üyeleri ile kurumun görevlendirdiği tüm kişilere emsali görülmemiş bir koruma zırhı ve sorumsuzluk getirildiğini ifade eden Cem Uzan, "İleride doğacak hukuki durumlarda herhangi bir kişinin sorumlu tutulması mümkün olmayacaktır. Yük tamamen halkın sırtına bindirilecektir" dedi.