Uzan'dan husumet iddiası

Genç Parti (GP) Genel Başkanı Cem Uzan, 'rüşvet vermek' suçundan yargı karşısına çıktı ve siyasi bir husumet sonucu mahkeme huzurunda bulunduğunu söyledi.

İSTANBUL - Genç Parti (GP) Genel Başkanı Cem Uzan, 'rüşvet vermek' suçundan yargı karşısına çıktı ve siyasi bir husumet sonucu mahkeme huzurunda bulunduğunu söyledi.
İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Cem Uzan'ın da aralarında olduğu tutuksuz 10 sanık katıldı. Kimlik tespiti sırasında işi sorulunca Genç Parti Genel Başkanı olduğunu söyleyen Uzan, mahkemeye yazılı savunma verdi. Mahkeme başkanı, Uzan'ın savunmasında dava konusu olaydan haberi olmadığını, maillerin de delil kabul edilemeyeceğini söylediğini tutanağa geçirdi.
Uzan ise davanın Adalet Bakanlığı müfettişlerince açıldığını, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in de rakip bir partinin mensubu olduğunu söyledi. Bakan'ın, babası ve kardeşinin yargılandığı bir davada, bugüne kadar hiçbir Adalet Bakanı'nın hiçbir şekilde telaffuz etmediği biçimde 'ölü ya da diri yakalanacaklar' dediğini öne süren Uzan, "Şahsi ve siyasi bir husumet sonucunda huzurunuzda bulunmaktayım" dedi. Diğer sanıklar da suçlamaları reddetti. Sanıkların duruşmalardan vareste tutulmalarını kararlaştıran mahkeme heyeti duruşmayı erteledi. Uzan adliyeden çıkarken gazetecilerin soruları üzerine, "Trabzon'daki olaylar vahimdir. Vatandaşımızın ne kadar tepkili ve artık patlamaya hazır olduğunun göstergesidir" dedi.
İddianamede, şirketlerin sermaye artırımına esas aktiflerinde bulunan menkul, gayrimenkul ve diğer varlıklarının piyasa rayiç değerlerinin tespiti için açılan davalarda bilirkişilik sanıklara, şirket yöneticisi sanıklar tarafından menfaat sağlandığı belirtiliyor. Elektronik posta iletilerinin de delil olduğu davada sanıkların 'rüşvete aracılık etmek, rüşvet vermek, rüşvet almak' suçundan 4-12'şer yıl hapis cezasına çarptırılması isteniyor.
TMSF'ye yine kurşun
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) İstanbul Esentepe'deki Genel Merkezi'ne üç ay aradan sonra yine silahlı saldırıda bulunuldu. Kurşunlar, binanın sekizinci katındaki Tasfiye Dairesi'nin iki camına isabet etti.
Olay, TMSF'nin Büyükdere Caddesi'ndeki binasında sekizinci katındaki Tasfiye Dairesi'nde dün sabah temizlik yapan işçilerin, camlarından ikisinin kırık olduğunu fark etmesiyle ortaya çıktı. Polisin yaptığı incelemede, kurşunların çift camlardan birini kırdığı, saldırıda kullanılan silahın da tabanca olduğu belirlendi.