Uzan'ın itirazına ret kararı

Uzan Grubu varlıklarından Standart Alüminyum Fabrikası'nın TMSF tarafından satılmasına yapılan itiraz, Yargıtay tarafından reddedildi.

İSTANBUL - Uzan Grubu varlıklarından Standart Alüminyum Fabrikası'nın TMSF tarafından satılmasına yapılan itiraz, Yargıtay tarafından reddedildi.
TMSF'den yapılan açıklamada, Standart Alüminyum Fabrikası'nın satışının Yargıtay tarafından onaylandığı kaydedildi. Alüminyum levha ve folyo üretimi yapan fabrikanın 8 Haziran 2005'te açık artırma yöntemiyle Assan Alüminyum'a satıldığı belirtilen açıklamada, Kemal Uzan tarafından 15 Haziran 2005'te Gebze İcra Hâkimliği'ne şirketin ortağı sıfatı ile ihalenin feshi davası açıldığı ve davanın mahkemece reddedildiği vurgulandı.
Yargıtay'ın, mahkeme kararını onaylayarak TMSF'nin satışında hukuki bir engel olmadığına karar verdiği dile getirilen açıklamada, "Yargıtay 12. Hukuk Dairesi'nin bu kararı, 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nun 15/7.a maddesi çerçevesinde kamu alacaklarının tahsili amacıyla satışa sunulan Uzan varlıklarının satılmasının önünde hukuki yönden bir engel olmadığını bir kere daha ortaya koymuş oldu" değerlendirmesi yapıldı.