'Uzan'ın Meclis'te adamı var'

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, "Saldırı altındayız. 50 milyar doları toplama çabasından dolayı, bu savaşa maruz kalmış durumdayız.

İZMİR - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, "Saldırı altındayız. 50 milyar doları toplama çabasından dolayı, bu savaşa maruz kalmış durumdayız. Tüm mekanizmalarıyla, silahlarıyla savaş açmış durumdalar" dedi.
İzmir Rotary Kulübü'nde konuşan Ertürk, şunları söyledi: "Devraldığımız şirketler güllük gülistanlık şirketler değildi. Kötü yönetilmişler. Bunlara mali disiplin, motivasyon getirildi. Ayağa kaldırıldı ve kimsenin tahmin etmediği değerlere sattık. Bunları yaparken, bu borç dolayısıyla memnun olması gereken grup bize, teşekkür yerine dünyanın dört bir tarafında hukuk savaşı açmış durumda."
5 defa bilgi istedi
Savaşın olabilecek ahlaki, gayri ahlaki her türlü yönteminin kullanıldığını iddia eden Ertürk, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Burada ilan ediyorum; TBMM'de temsilcisi var. Bu temsilcileriyle yargı denetim mekanizmalarını gayri ahlaki biçimde kullanıyorlar. Bugüne kadar o değerli milletvekili tarafından son bir ayda beş defa bilgi edinme hakkı müracaatı yapıldı. Hepsinde, Uzan Grubu satışlarının teknik detayları istendi. Niye istiyorsun, çünkü servis yapıyor. Bilgi edinme kuruluna da sesleniyorum, bu tür gayri ahlaki kullanımlara mani olunmalıdır. O milletvekiline tazminat davası açacağız. Kazanacaklarımızı fon geliri olarak yazacağız."
Türkiye'de sivil hakların kötüye kullanıldığını öne süren Ertürk, "Sonra ne oluyor, birileri gelip bu hakkımızı elimizden alıyor. Biz böyle bir saldırı altındayız. Bu saldırıya, bu savaşa 50 milyar doları toplama çabamızdan dolayı maruz kaldık. Bütün mekanizmalarıyla silahlarıyla savaş açmış durumdalar" dedi.
Uzanların adamı Şirin mi?
Ertürk söz ettiği milletvekilinin isminin sorulması üzerine, "İsim önemli değil. TBMM'de temsilcileri değil, temsilcisi var dedim. Yazarları da uyarıyorum. Hırsızların bodyguardlığını yapanlar, itibar kaybediyor" dedi. Ertürk'ün ismini vermediği milletvekilinin ANAP Genel Başkan Yardımcısı Emin Şirin olduğu tahmin ediliyor. Şirin, TMSF'den Uzanlarla ilgili bilgi almak için yazılı soru önergeleri vermiş ve Bilgi Edinme Yasası'na dayanarak benzer soruların cevabını TMSF'den de istemişti. (aa, Radikal)